pgAdmin 4 - en to ja translation catalogue (1970 entries)

en: 
    Configuration parameters/variables must be passed as an array of JSON objects
    in the following format in create mode:
    variables:[{
        database: <database> or null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
    ]
ja: 
    作成モードの設定パラメータと変数は、以下の形式の JSON オブジェクトを配列にして渡してください
    variables:[{
        database: <データベース> または null,
        name: <設定>,
        value: <値>
        },
        ...
    ]

en: 
    Configuration parameters/variables must be passed as an array of JSON objects
    in the following format in update mode:
    rolmembership:{
        'added': [{
            database: <database> or null,
            name: <configuration>,
            value: <value>
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            database: <database> or null,
            name: <configuration>,
            value: <value>
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            database: <database> or null,
            name: <configuration>,
            value: <value>
            },
            ...
            ]
ja: 
    更新モードの設定パラメータと変数は、以下の形式の JSON オブジェクトを配列にして渡してください
    rolmembership:{
        'added': [{
            database: <データベース> または null,
            name: <設定>,
            value: <値>
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            database: <データベース> または null,
            name: <設定>,
            value: <値>
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            database: <データベース> または null,
            name: <設定>,
            value: <値>
            },
            ...
            ]

en: 
    Could not find the domain in the database.
    It may have been removed by another user or moved to another schema.
ja: 
    データベースのドメインが見つかりませんでした。他のユーザによって削除されたか、他のスキーマへ移動された可能性があります

en: 
    Could not find the schema in the database.
    It may have been removed by another user.
ja: 
    データベースのスキーマが見つかりませんでした。他のユーザによって削除された可能性があります

en: 
    Failed to reset the connection to the server due to following error:
    {0}
ja: 
    サーバへの接続のリセットに失敗しました
    エラー： {0}

en: 
    Role membership information must be passed as a string representing an array of
    JSON objects in the following format:
    rolmembership:{
        'added': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ]
ja: 
    ロールのメンバシップ情報は、以下の形式の JSON オブジェクトを配列にして渡してください
    rolmembership:{
        'added': [{
            role: [ロール名],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            role: [ロール名],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            role: [ロール名],
            admin: True/False
            },
            ...
            ]

en: 
    Role membership information must be passed as an array of JSON objects in the
    following format:
    
    rolmembership:[{
        role: [rolename],
        admin: True/False
        },
        ...
    ]
ja: 
    ロールのメンバシップ情報は、以下の形式の JSON オブジェクトを配列にして渡してください
    rolmembership:[{
        role: [ロール名],
        admin: True/False
        },
        ...
    ]

en: 
    Security Label must be passed as an array of JSON objects in the following
    format:
    seclabels:[{
        provider: <provider>,
        label: <label>
        },
        ...
    ]
ja: 
    セキュリティラベルは、以下の形式の JSON オブジェクトを配列にして渡してください
    seclabels:[{
        provider: <プロバイダ>,
        label: <ラベル>
        },
        ...
    ]

en: 
    Security Label must be passed as an array of JSON objects in the following
    format:
    seclabels:{
        'added': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ]
ja: 
    セキュリティラベルは、以下の形式の JSON オブジェクトを配列にして渡してください
    seclabels:{
        'added': [{
            provider: <プロバイダ>,
            label: <ラベル>
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            provider: <プロバイダ>,
            label: <ラベル>
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            provider: <プロバイダ>,
            label: <ラベル>
            },
            ...
            ]

en:  -- definition incomplete
ja: -- 定義が不完全です

en:  another users query.
ja: するにはスーパーユーザ権限が必要です

en:  background worker processes.
ja: できません

en:  the main active session.
ja: することはできません

en: " received from server process with PID
ja: 」を受信しました。送信元サーバのプロセス ID：

en: " with payload "
ja: 」とペイロード「

en: $ quoting
ja: $ 引用符付け

en: %(appname)s Password Reset
ja: %(appname)s パスワードのリセット

en: %(title)s (%(text_representation)s)
ja: %(title)s （%(text_representation)s）

en: %(title)s (accesskey + %(key)s)
ja: %(title)s （アクセスキー + %(key)s）

en: %s Script
ja: %s スクリプト

en: %s rows affected.
ja: %s 行を取得しました

en: %s.
ja: %s

en: '%s' file not found. Please correct the Binary Path in the Preferences dialog
ja: ファイル「%s」が見つかりませんでした。設定ダイアログでバイナリパスを修正してください

en: '{0}' file does not exist.
ja: ファイル「{0}」は存在しません

en: '{0}' is not allowed to modify, when server is connected.
ja: サーバに接続している間は、「{0}」は変更できません

en: ******* Error *******
ja: ******* エラー *******

en: -- Enter any global declarations below:
    
    -- BEFORE STATEMENT block. Delete if not required.
    BEFORE STATEMENT IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- AFTER STATEMENT block. Delete if not required.
    AFTER STATEMENT IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- BEFORE EACH ROW block. Delete if not required.
    BEFORE EACH ROW IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- AFTER EACH ROW block. Delete if not required.
    AFTER EACH ROW IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- INSTEAD OF EACH ROW block. Delete if not required.
    INSTEAD OF EACH ROW IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
ja: -- グローバルな範囲に適用する宣言は、ここへ入力します：
    
    -- BEFORE STATEMENT のブロックです。不要な場合は削除してください
    BEFORE STATEMENT IS
        -- このイベントにのみ適用する宣言を、ここへ入力します
    BEGIN
        -- 必要なコードを入力します
    END;
    
    -- AFTER STATEMENT のブロックです。不要な場合は削除してください
    AFTER STATEMENT IS
        -- このイベントにのみ適用する宣言を、ここへ入力します
    BEGIN
        -- 必要なコードを入力します
    END;
    
    -- BEFORE EACH ROW のブロックです。不要な場合は削除してください
    BEFORE EACH ROW IS
        -- このイベントにのみ適用する宣言を、ここへ入力します
    BEGIN
        -- 必要なコードを入力します
    END;
    
    -- AFTER EACH ROW のブロックです。不要な場合は削除してください
    AFTER EACH ROW IS
        -- このイベントにのみ適用する宣言を、ここへ入力します
    BEGIN
        -- 必要なコードを入力します
    END;
    
    -- INSTEAD OF EACH ROW のブロックです。不要な場合は削除してください
    INSTEAD OF EACH ROW IS
        -- このイベントにのみ適用する宣言を、ここへ入力します
    BEGIN
        -- 必要なコードを入力します
    END;

en: -- No SQL could be generated for the selected object.
ja: -- 選択されたオブジェクトから SQL が生成できませんでした

en: -- Please create column(s) first...
ja: -- まず列を作成してください...

en: -- definition incomplete
ja: -- 定義が不完全です

en: -- definition incomplete for check_constraint
ja: -- 検査制約の定義が不完全です

en: -- definition incomplete for exclusion_constraint
ja: -- 排他制約の定義が不完全です

en: -- definition incomplete for foreign_key constraint
ja: -- 外部キー制約の定義が不完全です

en: -- definition incomplete for {0}
ja: -- {0} の定義が不完全です

en: -- definition incomplete for {0} constraint
ja: -- {0} 制約の定義が不完全です

en: 100 rows
ja: 100行

en: 1000 rows
ja: 1000行

en: 10th
ja: 10日

en: 11th
ja: 11日

en: 12th
ja: 12日

en: 13th
ja: 13日

en: 14th
ja: 14日

en: 15th
ja: 15日

en: 16th
ja: 16日

en: 17th
ja: 17日

en: 18th
ja: 18日

en: 19th
ja: 19日

en: 1st
ja: 1日

en: 20th
ja: 20日

en: 21st
ja: 21日

en: 22nd
ja: 22日

en: 23rd
ja: 23日

en: 24th
ja: 24日

en: 25th
ja: 25日

en: 26th
ja: 26日

en: 27th
ja: 27日

en: 28th
ja: 28日

en: 29th
ja: 29日

en: 2nd
ja: 2日

en: 30th
ja: 30日

en: 31st
ja: 31日

en: 3D geometries not rendered.
ja: 3次元幾何データは描画されません

en: 3rd
ja: 3日

en: 48
ja: 8

en: 4th
ja: 4日

en: 500 rows
ja: 500行

en: 5th
ja: 5日

en: 6th
ja: 6日

en: 7th
ja: 7日

en: 8th
ja: 8日

en: 9th
ja: 9日

en: <a href="%(url)s" class="text-white">Forgotten your password</a>?
ja: <a href="%(url)s" class="text-white">パスワードをお忘れですか</a>？

en: A grantee must be selected.
ja: 付与対象は必須です

en: ASC
ja: 昇順

en: About %(appname)s
ja: %(appname)s について

en: About %s
ja: %s について

en: Access Method
ja: アクセスメソッド

en: Access denied ({0})
ja: アクセスが拒否されました（{0}）

en: Access method
ja: アクセスメソッド

en: Access method cannot be empty.
ja: アクセスメソッドは必須です

en: Accesskey (Cancel query)
ja: アクセスキー （クエリのキャンセル）

en: Accesskey (Clear all breakpoints)
ja: アクセスキー （すべてのブレークポイントを削除）

en: Accesskey (Clear editor options)
ja: アクセスキー （エディタオプションの消去）

en: Accesskey (Connection status)
ja: アクセスキー （接続状態）

en: Accesskey (Continue/Start)
ja: アクセスキー （続行/開始）

en: Accesskey (Copy rows)
ja: アクセスキー （行をコピー）

en: Accesskey (Delete rows)
ja: アクセスキー （行を削除）

en: Accesskey (Execute options)
ja: アクセスキー （実行オプション）

en: Accesskey (Filter dialog)
ja: アクセスキー （フィルタダイアログ）

en: Accesskey (Filter options)
ja: アクセスキー （フィルタオプション）

en: Accesskey (Find options)
ja: アクセスキー （検索オプション）

en: Accesskey (Open file)
ja: アクセスキー （ファイルを開く）

en: Accesskey (Paste rows)
ja: アクセスキー （行を貼り付け）

en: Accesskey (Rows limit)
ja: アクセスキー （行数制限）

en: Accesskey (Save file)
ja: アクセスキー （ファイルを保存）

en: Accesskey (Step into)
ja: アクセスキー （詳細ステップ実行）

en: Accesskey (Step over)
ja: アクセスキー （ステップ実行）

en: Accesskey (Stop)
ja: アクセスキー （停止）

en: Accesskey (Toggle breakpoint)
ja: アクセスキー （ブレークポイントの設定/解除）

en: Account expires
ja: アカウント期限

en: Action
ja: 動作

en: Active
ja: アクティブ

en: Active query cancelled successfully.
ja: 実行中クエリがキャンセルされました

en: Add Named Restore Point...
ja: リストアポイントを追加...

en: Add New Server
ja: 新しいサーバを追加

en: Add grid row
ja: グリッド行を追加

en: Add new row
ja: 新しい行を追加

en: Add new user
ja: 新しいユーザを追加

en: Additional info
ja: 追加情報

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Alias
ja: 別名

en: Alignment type
ja: アライメントの種類

en: All
ja: すべて

en: All Dashboard elements are currently disabled.
ja: 現在、ダッシュボードのすべての要素は無効化されています

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Rows
ja: すべての行

en: Allow
ja: 許可

en: Allow connections?
ja: 接続を許可

en: An 'edbspl' target with a variadic argument is not supported and cannot be debugged.
ja: 可変長引数を持った「edbspl」対象には対応していないため、デバッグできませんでした

en: An error occurred whilst cancelling the active query.
ja: 実行中クエリのキャンセル中にエラーが発生しました

en: An error occurred whilst loading the dashboard.
ja: ダッシュボードの読み込み中にエラーが発生しました

en: An error occurred whilst rendering the graph.
ja: グラフの描画中にエラーが発生しました

en: An error occurred whilst rendering the table.
ja: テーブルの描画中にエラーが発生しました

en: An error occurred whilst terminating the active query.
ja: 実行中クエリを終了させている間にエラーが発生しました

en: An optional list of columns to be copied. If no column list is specified, all columns of the table will be copied.
ja: コピーする列の任意の一覧。何も指定しなかった場合、テーブルのすべての列がコピーされます

en: An unexpected error occurred - ensure you are logged into the application.
ja: 予期しないエラーが発生しました - アプリケーションにログインしていることを確認してください

en: Analyze
ja: ANALYZE

en: Analyze counter
ja: アナライズ回数

en: Analyze function
ja: 関数の分析

en: Application
ja: アプリケーション

en: Application Mode
ja: アプリケーションモード

en: Applying the new filter...
ja: 新しいフィルタを適用中...

en: April
ja: 4月

en: Are you sure want to reset the current changes and re-open the panel for %s "%s"?
ja: %s のパネル「%s」への変更をリセットして開き直しますか？

en: Are you sure want to stop editing the properties of %s "%s"?
ja: %s のプロパティ「%s」の編集を中止しますか？

en: Are you sure you want to clear the saved password for server %s?
ja: サーバ %s に保存されたパスワードを消去しますか？

en: Are you sure you want to clear the saved password of SSH Tunnel for server %s?
ja: サーバ %s に対する SSH トンネルの保存されたパスワードを消去しますか？

en: Are you sure you want to close the %s browser?
ja: %s ブラウザを閉じてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to close the dialog? Any unsaved changes will be lost.
ja: ダイアログを閉じますか？保存されていない変更は破棄されます

en: Are you sure you want to delete this item?
ja: このアイテムを削除しますか？

en: Are you sure you want to detach the partition %s?
ja: パーティション %s を取り外しますか？

en: Are you sure you want to disconnect the database - %s?
ja: データベース %s への接続を切断しますか？

en: Are you sure you want to disconnect the server %(server)s?
ja: サーバ %(server)s から切断しますか？

en: Are you sure you want to drop %s "%s" and all the objects that depend on it?
ja: %s 「%s」と関連するオブジェクトを削除しますか？

en: Are you sure you want to drop %s "%s"?
ja: %s 「%s」を削除しますか？

en: Are you sure you want to drop all the selected objects and all the objects that depend on them?
ja: 選択したオブジェクトと、それに依存するオブジェクトすべてを削除しますか？

en: Are you sure you want to drop all the selected objects?
ja: 選択したオブジェクトすべてを削除しますか？

en: Are you sure you want to reload the server configuration on %s?
ja: %s のサーバ設定を再読み込みしますか？

en: Are you sure you want to replace this file?
ja: このファイルを置き換えますか？

en: Are you sure you want to reset the current layout? This will cause the application to reload and any un-saved data will be lost.
ja: 現在のレイアウトを初期化しますか？アプリケーションを再読み込みし、保存していないデータを破棄します

en: Are you sure you want to reset the statistics for table "%s"?
ja: テーブル「%s」の統計をリセットしますか？

en: Are you sure you want to truncate table %s?
ja: テーブル %s の内容をすべて消去しますか？

en: Are you sure you wish to cancel the active query?
ja: 実行中クエリをキャンセルしますか？

en: Are you sure you wish to clear the history?
ja: 履歴を削除しますか？

en: Are you sure you wish to delete this row?
ja: この行を削除しますか？

en: Are you sure you wish to delete this user?
ja: このユーザを削除しますか？

en: Are you sure you wish to detach this partition?
ja: パーティションを取り外しますか？

en: Are you sure you wish to discard the current changes?
ja: この変更を破棄しますか？

en: Are you sure you wish to move the objects from %(old_tablespace)s to %(new_tablespace)s?
ja: %(old_tablespace)s から %(new_tablespace)s へオブジェクトを移動しますか？

en: Are you sure you wish to terminate the session?
ja: セッションを切断させますか？

en: Argument count
ja: 引数の数

en: Argument name
ja: 引数名

en: Arguments
ja: 引数

en: Array Values
ja: 配列値

en: Arrays must start with "{" and end with "}"
ja: 配列は "{" で始まり、"}"" で終わる必要があります

en: Asynchronous notification "
ja: 非同期通知「

en: Asynchronous notification "{0}" received from server process with PID {1}
ja: 非同期通知「{0}」を受信しました。送信元サーバのプロセス ID：{1}

en: Asynchronous notification "{0}" with payload "{1}" received from server process with PID {2}
ja: 非同期通知「{0}」とペイロード「{1}」を受信しました。送信元サーバのプロセス ID：{2}

en: Asynchronous query execution/operation underway.
ja: 非同期クエリ実行/処理の実行中です

en: At least one privilege should be selected.
ja: 権限を少なくとも1つは指定してください

en: Attach
ja: 取り付け

en: Attempting to reconnect to the database server (#{server_id}) for the connection - '{conn_id}'.
ja: 接続「{conn_id}」でデータベースサーバ（#{server_id}）に再接続中

en: August
ja: 8月

en: Authentication
ja: 認証

en: Auto Commit Error
ja: 自動コミットエラー

en: Auto FK index?
ja: 自動外部キーインデックス

en: Auto Rollback Error
ja: 自動ロールバックエラー

en: Auto commit?
ja: 自動コミット

en: Auto completion
ja: 自動補完

en: Auto rollback?
ja: 自動ロールバック

en: Auto-commit is off. You still need to commit changes to the database.
ja: 自動コミットが無効です。データベースへの変更は、手動でコミットを行わない限り反映されません

en: Auto-detected %s installation with the data directory at %s
ja: 自動検知されたインストール場所： %s （データディレクトリ： %s）

en: Auto-expand sole children
ja: 一つだけのツリー項目は自動展開する

en: Autoanalyze counter
ja: 自動アナライズ回数

en: Autovacuum counter
ja: 自動バキューム回数

en: Average leaf density
ja: 平均リーフ密度

en: Average width
ja: 平均幅

en: Back
ja: 戻る

en: Backend start
ja: バックエンド開始

en: Backend type
ja: バックエンドの種類

en: Backends
ja: バックエンド

en: Background
ja: バックグラウンド

en: Backing up an object on the server
ja: サーバのオブジェクトをバックアップ中

en: Backing up an object on the server '{0}' from database '{1}'
ja: サーバ「{0}」のデータベース「{1}」からオブジェクトをバックアップ中

en: Backing up an object on the server '{0}' from database '{1}'...
ja: サーバ「{0}」のデータベース「{1}」からオブジェクトをバックアップ中...

en: Backing up the global objects
ja: グローバルオブジェクトをバックアップ中

en: Backing up the global objects on the server '{0}'
ja: サーバ「{0}」のグローバルオブジェクトをバックアップ中

en: Backing up the global objects on the server '{0}'...
ja: サーバ「{0}」のグローバルオブジェクトをバックアップ中...

en: Backing up the server
ja: サーバをバックアップ中

en: Backing up the server '{0}'
ja: サーバ「{0}」をバックアップ中

en: Backing up the server '{0}'...
ja: サーバ「{0}」をバックアップ中...

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Globals...
ja: グローバルオブジェクトをバックアップ...

en: Backup Server...
ja: サーバをバックアップ...

en: Backup job created.
ja: バックアップジョブが作成されました

en: Backup job creation failed.
ja: バックアップジョブの作成に失敗しました

en: Backup job failed.
ja: バックアップジョブが失敗しました

en: Backup...
ja: バックアップ...

en: Base Type cannot be empty.
ja: 基本型は必須です

en: Base type
ja: 基本型

en: Batch
ja: バッチ

en: Binary paths
ja: バイナリパス

en: Blobs
ja: Blob を含む

en: Block Comment/Uncomment Selection
ja: 選択箇所のブロックコメント化/解除

en: Block I/O
ja: ブロック I/O

en: Block I/O statistics refresh rate
ja: ブロック I/O 統計更新速度

en: Block read time
ja: ブロック読み取り時間

en: Block write time
ja: ブロック書き込み時間

en: Blocking PIDs
ja: ブロックしている PID

en: Blocks hit
ja: ブロックヒット

en: Blocks read
ja: ブロック読み取り

en: Body
ja: ボディ

en: Brace matching?
ja: 括弧の対応

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser tree
ja: ブラウザツリー

en: Browser tree state saving interval
ja: ブラウザツリー状態の保存間隔

en: Browser tree state saving interval in seconds.Use -1 to disable the tree saving mechanism.
ja: ブラウザツリーの状態を何秒おきに保存するかを指定します。-1 にすると、この機構を無効化します

en: Bufferpin conflicts
ja: バッファピン競合

en: Buffers
ja: バッファ

en: CPU rate limit (percentage)
ja: CPU 使用率制限 (パーセント)

en: CPU rate limit cannot be empty.
ja: CPU 使用率制限は必須です

en: CSV Download cancelled.
ja: CSV のダウンロードをキャンセルしました

en: CSV Output
ja: CSV 出力

en: CSV field separator
ja: CSV フィールドの区切り文字

en: CSV output
ja: CSV 出力

en: CSV quote character
ja: CSV の引用符文字

en: CSV quoting
ja: CSV の引用符付け

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cache value cannot be empty.
ja: キャッシュ値は必須です

en: Can initiate streaming replication and backups?
ja: ストリーミングレプリケーション、バックアップ属性

en: Can login?
ja: ログイン属性

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Active Query?
ja: 実行中クエリをキャンセル？

en: Cancel Query Error
ja: クエリキャンセルエラー

en: Cancel changes to this object.
ja: このオブジェクトの変更をキャンセル

en: Cancel the active query
ja: 実行中クエリのキャンセル

en: Cannot delete currently logged in user.
ja: ログイン中のユーザは削除できません

en: Cannot delete user.
ja: ユーザが削除できませんでした

en: Cannot load user roles.
ja: ユーザロールを読み込めません

en: Canonical function
ja: 正規化関数

en: Cascaded
ja: カスケード

en: Cast
ja: キャスト

en: Cast dropped
ja: キャストが削除されました

en: Cast...
ja: キャスト...

en: Casts
ja: キャスト

en: Catalog
ja: カタログ

en: Catalog Object
ja: カタログオブジェクト

en: Catalog Objects
ja: カタログオブジェクト

en: Catalogs
ja: カタログ

en: Category
ja: カテゴリ

en: Category is not selected.
ja: カテゴリが選択されていません

en: Category type
ja: データ型の種類

en: Certificate revocation list
ja: 認証撤回リスト

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Change Password...
ja: パスワードを変更...

en: Change limit Error
ja: 上限変更エラー

en: Changed
ja: 変更

en: Changing 'Of type' will remove column definitions.
ja: テーブル定義の基となる複合型を変更すると、列定義が削除されます

en: Changing access method will clear columns collection
ja: アクセスメソッドを変更すると列の一覧が消去されます

en: Changing of table type will clear columns collection.
ja: テーブルの種類を変更すると列の一覧が消去されます

en: Character type
ja: 文字の分類

en: Character:
ja: 文字：

en: Check
ja: 検査

en: Check Constraints
ja: 検査制約

en: Check cannot be empty.
ja: 検査は必須です

en: Check constraint
ja: 検査制約

en: Check constraint dropped.
ja: 検査制約が削除されました

en: Check constraint updated.
ja: 検査制約が更新されました

en: Check options
ja: 検査オプション

en: Check...
ja: 検査制約...

en: Class
ja: クラス

en: Clean before restore
ja: リストア前に削除

en: Clear History
ja: 履歴の消去

en: Clear Query Window
ja: クエリウィンドウの消去

en: Clear SSH Tunnel Password
ja: SSH トンネルパスワードの消去

en: Clear SSH Tunnel password
ja: SSH トンネルパスワードの消去

en: Clear Saved Password
ja: 保存されたパスワードの消去

en: Clear history
ja: 履歴を削除

en: Clear saved password
ja: 保存されたパスワードの消去

en: Click for details.
ja: 詳細

en: Client
ja: クライアント

en: Client certificate
ja: クライアント認証

en: Client certificate key
ja: クライアント認証キー

en: Close
ja: 閉じる

en: Cluster
ja: CLUSTER

en: Clustered?
ja: クラスタ

en: Code
ja: コード

en: Code cannot be empty.
ja: コードは必須です

en: Code folding?
ja: コードの折り畳み

en: Collatable?
ja: 照合順序情報

en: Collation
ja: 照合順序

en: Collation dropped
ja: 照合順序が削除されました

en: Collation...
ja: 照合順序...

en: Collations
ja: 照合順序

en: Column
ja: 列

en: Column Datatype cannot be empty.
ja: 列のデータ型は必須です

en: Column Name cannot be empty.
ja: 列名は必須です

en: Column is dropped
ja: 列は削除されています

en: Column name cannot be empty.
ja: 列名は必須です

en: Column type cannot be empty.
ja: 列のデータ型は必須です

en: Column...
ja: 列...

en: Column:
ja: 列：

en: Columns
ja: 列

en: Columns for importing...
ja: インポートする列...

en: Columns to export
ja: エクスポートする列

en: Columns to import
ja: インポートする列

en: Colums for exporting...
ja: エクスポートする列...

en: Command
ja: コマンド

en: Commands
ja: コマンド

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Commit
ja: コミット

en: Commit transaction?
ja: トランザクションをコミットしますか？

en: Commits
ja: コミット

en: Community Support
ja: コミュニティサポート

en: Composite Type
ja: 複合型

en: Composite types require at least two members.
ja: 複合型は2個以上のメンバが必要です

en: Compound Trigger
ja: 複合トリガ

en: Compound Trigger is dropped
ja: 複合トリガが削除されました

en: Compound Trigger...
ja: 複合トリガ...

en: Compound Triggers
ja: 複合トリガ

en: Compression ratio
ja: 圧縮率

en: Concurrent build?
ja: 並行作成

en: Condition
ja: 条件

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration required
ja: 設定が必要です

en: Configure pgAdmin
ja: pgAdmin の設定

en: Confirm Password
ja: パスワードを確認

en: Confirm Password cannot be empty for user %s.
ja: ユーザ %s のパスワード確認が入力されていません

en: Confirm closure or refresh of the browser or browser tab is intended before proceeding.
ja: ブラウザ、もしくはそのタブを閉じたり、再読み込みする前に確認します

en: Confirm on close or refresh ?
ja: ページを閉じる際に確認する

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: Connect Database...
ja: データベースに接続...

en: Connect Server
ja: サーバに接続

en: Connect now?
ja: いますぐ接続

en: Connect to Server
ja: サーバに接続

en: Connect to database
ja: データベースに接続

en: Connected?
ja: 接続済

en: Connection
ja: 接続

en: Connection Lost
ja: 接続切断

en: Connection Warning
ja: 接続に関する警告

en: Connection limit
ja: 接続制限

en: Connection limit must be an integer value or equal to -1.
ja: 接続上限は整数値か-1でなければなりません

en: Connection lost
ja: 接続が切断されました

en: Connection status
ja: 接続状態

en: Connection status refresh rate
ja: 接続状態の更新間隔

en: Connection string
ja: 接続文字列

en: Connection timeout (seconds)
ja: 接続タイムアウト（秒）

en: Connection to the SSH Tunnel for host '{0}' has been lost. Reconnect to the database server.
ja: ホスト「{0}」に対する SSH トンネルへの接続が失われました。データベースサーバに再接続してください

en: Connection to the server has been lost.
ja: サーバへの接続が切断されました

en: Connection type
ja: 接続方式

en: Constraint
ja: 制約

en: Constraint Check cannot be empty.
ja: 制約検査は必須です

en: Constraint Name cannot be empty.
ja: 制約名は必須です

en: Constraint trigger?
ja: 制約トリガ

en: Constraints
ja: 制約

en: Context
ja: コンテキスト

en: Context:
ja: コンテキスト：

en: Continue
ja: 続行

en: Copy collation
ja: 照合順序のコピー

en: Copy config
ja: コピーする設定

en: Copy to Query Editor
ja: クエリエディタへコピー

en: Copying table data
ja: テーブルデータをコピー中

en: Copying table data '{0}.{1}' on database '{2}' and server ({3}:{4})
ja: サーバ（{3}:{4}）のデータベース「{2}」内にあるテーブル「{0}.{1}」のデータをコピーしています

en: Copying table data '{0}.{1}' on database '{2}' for the server '{3}'
ja: サーバ「{3}」のデータベース「{2}」内にあるテーブル「{0}.{1}」のデータをコピーしています

en: Copyright
ja: 著作権

en: Correlation
ja: 相関

en: Costs
ja: コスト

en: Could not create the role.
    {0}
ja: ロールの作成に失敗しました
    {0}

en: Could not drop the role.
    {0}
ja: ロールの削除に失敗しました
    {0}

en: Could not fetch debugger plugin information.
ja: デバッガプラグインの情報が取得できませんでした

en: Could not find a process with the specified ID.
ja: 指定された ID のプロセスが見つかりませんでした

en: Could not find at least one required parameter (%s).
ja: 必須のパラメータが1つも見つかりませんでした（%s）

en: Could not find required parameter (%s).
ja: 要求されたパラメータ（%s）が見つかりません

en: Could not find the FTS Configuration node in the database node.
ja: 全文検索設定ノードがデータベースノード内に見つかりませんでした

en: Could not find the FTS Configuration node to update.
ja: 更新する全文検索設定ノードが見つかりませんでした

en: Could not find the FTS Configuration node.
ja: 全文検索設定ノードが見つかりませんでした

en: Could not find the FTS Dictionary node in the database node.
ja: 全文検索辞書ノードがデータベースノード内に見つかりませんでした

en: Could not find the FTS Dictionary node to update.
ja: 更新する全文検索辞書ノードが見つかりませんでした

en: Could not find the FTS Dictionary node.
ja: 全文検索辞書ノードが見つかりませんでした

en: Could not find the FTS Parser node in the database node.
ja: 全文検索パーサノードが見つかりませんでした

en: Could not find the FTS Parser node to update.
ja: 更新する全文検索パーサノードが見つかりませんでした

en: Could not find the FTS Parser node.
ja: 全文検索パーサノードが見つかりませんでした

en: Could not find the Synonym node.
ja: シノニムノードが見つかりませんでした

en: Could not find the cast information.
ja: キャスト情報が見つかりませんでした

en: Could not find the check constraint.
ja: 検査制約が見つかりませんでした

en: Could not find the collation object in the database.
ja: 照合順序オブジェクトがデータベースに見つかりませんでした

en: Could not find the column in the table.
ja: テーブルに列が見つかりませんでした

en: Could not find the column on the server.
ja: 列がサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the column.
ja: 列が見つかりませんでした

en: Could not find the compound trigger in the table.
ja: テーブルに複合トリガが見つかりませんでした

en: Could not find the database on the server.
ja: データベースがサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the event trigger information.
ja: イベントトリガ情報が見つかりませんでした

en: Could not find the exclusion constraint in the table.
ja: テーブルに排他制約が見つかりませんでした

en: Could not find the exclusion constraint.
ja: 排他制約が見つかりませんでした

en: Could not find the extension information.
ja: 拡張の情報が見つかりませんでした

en: Could not find the extension on the server.
ja: 拡張がサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the external table.
ja: 外部テーブルが見つかりませんでした

en: Could not find the foreign data wrapper information.
ja: 外部データラッパの情報が見つかりませんでした

en: Could not find the foreign data wrapper on the server.
ja: 外部データラッパがサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the foreign key constraint in the table.
ja: テーブルに外部キー制約が見つかりませんでした

en: Could not find the foreign key.
ja: 外部キー制約が見つかりませんでした

en: Could not find the foreign server information.
ja: 外部サーバの情報が見つかりませんでした

en: Could not find the foreign table on the server.
ja: 外部テーブルがサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the function
ja: 関数が見つかりませんでした

en: Could not find the function in the database.
ja: 関数がデータベースに見つかりませんでした

en: Could not find the function node in the database.
ja: データベースに関数ノードが見つかりませんでした

en: Could not find the given server
ja: 入力されたサーバが見つかりませんでした

en: Could not find the index in the table.
ja: テーブルにインデックスが見つかりませんでした

en: Could not find the language information.
ja: 言語の情報が見つかりませんでした

en: Could not find the materialized view on the server.
ja: マテリアライズドビューがサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the materialized view.
ja: マテリアライズドビューが見つかりませんでした

en: Could not find the object on the server.
ja: オブジェクトがサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the package in the database.
ja: データベースにパッケージが見つかりませんでした

en: Could not find the package.
ja: パッケージが見つかりませんでした

en: Could not find the pgAgent job on the server.
ja: pgAgent ジョブがサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the requested FTS template.
ja: 要求された全文検索テンプレートが見つかりませんでした

en: Could not find the required parameter %s.
ja: 要求されたパラメータ %s が見つかりませんでした

en: Could not find the required parameter (%s).
ja: 要求されたパラメータ（%s）が見つかりません

en: Could not find the required parameter(s).
ja: 必要なパラメータが見つかりませんでした

en: Could not find the required server.
ja: 必要なサーバが見つかりませんでした

en: Could not find the resource group.
ja: リソースグループが見つかりませんでした

en: Could not find the role information.
ja: ロール情報が見つかりませんでした

en: Could not find the role on the database server.
ja: データベースサーバのロールが見つかりませんでした

en: Could not find the rule in the table.
ja: テーブルにルールが見つかりませんでした

en: Could not find the schema in the database. It may have been removed by another user.
ja: データベースのスキーマが見つかりませんでした。他のユーザによって削除された可能性があります

en: Could not find the sequence in the database.
ja: シーケンスがデータベースに見つかりませんでした

en: Could not find the sequence.
ja: シーケンスが見つかりませんでした

en: Could not find the server group.
ja: サーバグループが見つかりませんでした

en: Could not find the server with id# {0}.
ja: id# {0} のサーバが見つかりませんでした

en: Could not find the specified %s.
ja: 指定された %s が見つかりませんでした

en: Could not find the specified cast on the server.
ja: 指定されたキャストがサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the specified cast.
ja: 指定されたキャストが見つかりませんでした

en: Could not find the specified catalog object.
ja: 指定されたカタログオブジェクトが見つかりませんでした

en: Could not find the specified collation.
ja: 指定された照合順序が見つかりませんでした

en: Could not find the specified column.
ja: 指定された列が見つかりませんでした

en: Could not find the specified database.
ja: 指定されたデータベースが見つかりませんでした

en: Could not find the specified domain constraint.
ja: 指定されたドメイン制約が見つかりませんでした

en: Could not find the specified domain.
ja: 指定されたドメインが見つかりませんでした

en: Could not find the specified event trigger on the server.
ja: 指定されたイベントトリガが見つかりませんでした

en: Could not find the specified event trigger.
ja: 指定されたイベントトリガが見つかりませんでした

en: Could not find the specified extension.
ja: 指定された拡張が見つかりませんでした

en: Could not find the specified foreign data wrapper.
ja: 指定された外部データラッパが見つかりませんでした

en: Could not find the specified foreign server.
ja: 指定された外部サーバが見つかりませんでした

en: Could not find the specified foreign table.
ja: 指定された外部データラッパが見つかりませんでした

en: Could not find the specified job step.
ja: 指定されたジョブステップが見つかりません

en: Could not find the specified language.
ja: 指定された言語が見つかりませんでした

en: Could not find the specified module.
ja: 指定されたモジュールが見つかりませんでした

en: Could not find the specified preference.
ja: 指定された優先順が見つかりません

en: Could not find the specified server.
ja: 指定されたサーバが見つかりませんでした

en: Could not find the specified user mapping.
ja: 指定されたユーザマッピングが見つかりませんでした

en: Could not find the synonym on the server.
ja: シノニムがサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the table.
ja: テーブルが見つかりませんでした

en: Could not find the tablespace information.
ja: テーブル空間情報が見つかりませんでした

en: Could not find the tablespace on the server.
ja: テーブル空間がサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the tablespace.
ja: テーブル空間が見つかりませんでした

en: Could not find the trigger in the table.
ja: テーブルにトリガが見つかりませんでした

en: Could not find the type in the database.
ja: データ型がデータベース内に見つかりませんでした

en: Could not find the user mapping information.
ja: ユーザマッピングの情報が見つかりませんでした

en: Could not find the utility for the operation '%s'
ja: 処理「%s」のユーティリティが見つかりませんでした

en: Could not find the variables
ja: 変数が見つかりませんでした

en: Could not find the view on the server.
ja: ビューがサーバ内に見つかりませんでした

en: Could not find the view.
ja: ビューが見つかりませんでした

en: Could not find the {} in the table.
ja: テーブルに {} が見つかりませんでした

en: Could not generate reversed engineered SQL for the cast node.
ja: キャストノードをリバースエンジニアリングした SQL が生成できませんでした

en: Could not generate reversed engineered SQL for the cast.
    
    {0}
ja: キャストをリバースエンジニアリングした SQL が生成できませんでした
    
    {0}

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Configuration node.
ja: 全文検索辞書の構成ノードをリバースエンジニアリングしたクエリが生成できませんでした

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Parser node
ja: 全文検索パーサノードをリバースエンジニアリングしたクエリが生成できませんでした

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Template node.
ja: 全文検索テンプレートノードをリバースエンジニアリングしたクエリが生成できませんでした

en: Could not generate reversed engineered query for the FTS Configuration.
    {0}
ja: 全文検索辞書の構成をリバースエンジニアリングしたクエリが生成できませんでした
    {0}

en: Could not generate reversed engineered query for the FTS Parser.
    {0}
ja: 全文検索パーサをリバースエンジニアリングしたクエリが生成できませんでした
    {0}

en: Could not generate reversed engineered query for the FTS Template.
    {0}
ja: 全文検索テンプレートをリバースエンジニアリングしたクエリが生成できませんでした
    {0}

en: Could not generate reversed engineered query for the role.
ja: ロールをリバースエンジニアリングしたクエリが生成できませんでした

en: Could not generate reversed engineered query for the role.
    {0}
ja: ロールをリバースエンジニアリングしたクエリが生成できませんでした
    {0}

en: Could not reload the server configuration.
ja: サーバ設定を再読み込みできませんでした

en: Could not retrieve the role information.
    {0}
ja: ロール情報が取得できませんでした
    {0}

en: Count Rows
ja: 行数を算出

en: Count rows if estimated less than
ja: 推定行数がこの値未満の時、実際の行数を算出する

en: Covering index
ja: カバリングインデックス

en: Create
ja: 作成

en: Create - %s
ja: 作成 - %s

en: Create a table:
ja: テーブルを作成：

en: Create databases?
ja: データベース作成属性

en: Create new folder
ja: 新しいフォルダの作成

en: Create object
ja: オブジェクトの作成

en: Create roles?
ja: ロール作成属性

en: Created
ja: 作成日時

en: Crypt key is missing.
ja: 暗号キーが欠けています

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: Current User
ja: 現在のユーザ

en: Current value
ja: 現在の値

en: Current value cannot be empty.
ja: 現在の値は必須です

en: Cursor could not be found for the async connection.
ja: 非同期接続のためのカーソルが見つかりませんでした

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom auto-vacuum?
ja: 自動バキュームのカスタマイズ

en: Custom or tar
ja: カスタムまたは Tar

en: Cycled
ja: 周回

en: DB restriction
ja: DB制限

en: DESC
ja: 降順

en: DROP %s?
ja: %s を削除しますか？

en: DROP CASCADE %s?
ja: %s を強制削除しますか？

en: DROP CASCADE multiple objects?
ja: 複数オブジェクトを強制削除しますか？

en: DROP multiple objects?
ja: 選択したオブジェクトを削除しますか？

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboards
ja: ダッシュボード

en: Data
ja: データ

en: Data Grid Error
ja: データグリッドエラー

en: Data Output
ja: データ出力

en: Data Sorting
ja: データの並べ替え

en: Data cannot be saved for the current object.
ja: 現在のオブジェクトではデータが保存できません

en: Data saved successfully.
ja: データの保存に成功しました

en: Data sorting object updated successfully
ja: データソートのオブジェクト更新に成功しました

en: Data type
ja: データ型

en: Database
ja: データベース

en: Database connected.
ja: データベースに接続しました

en: Database could not be disconnected.
ja: データベースへの接続を切断できませんでした

en: Database disconnected.
ja: データベースへの接続を切断しました

en: Database server password for the user '{0}' to connect the server "{1}"
ja: サーバ「{1}」に接続するためのユーザ「{0}」に対するデータベースサーバパスワード

en: Database sessions
ja: データベースセッション

en: Database...
ja: データベース...

en: Databases
ja: データベース

en: Databases with = symbols in the name cannot be backed up or restored using this utility.
ja: このユーティリティでは、名前に「=」記号の入ったデータベースをバックアップ及びリストアすることができません

en: Date
ja: 日付

en: Date format is invalid.
ja: 日付形式が不正です

en: Days
ja: 日

en: Dead tuple count
ja: 不要タプル数

en: Dead tuple length
ja: 不要タプルの長さ

en: Dead tuple percent
ja: 不要タプルの割合

en: Dead tuples
ja: 不要なタプル

en: Deadlock conflicts
ja: デッドロック競合

en: Deadlocks
ja: デッドロック

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debugger
ja: デバッガ

en: Debugger -
ja: デバッガ -

en: Debugger Error
ja: デバッガエラー

en: Debugger Listener Startup Error
ja: デバッガリスナの開始エラー

en: Debugger Target Initialization Error
ja: デバッグ対象の初期化エラー

en: Debugger poll end execution error
ja: デバッグポール終了の実行エラー

en: Debugging
ja: デバッグ

en: Debugging aborted successfully.
ja: デバッグを中断しました

en: December
ja: 12月

en: Default
ja: デフォルト

en: Default FUNCTION privileges
ja: デフォルトの関数権限

en: Default Privileges
ja: デフォルトの権限

en: Default SEQUENCE privileges
ja: デフォルトのシーケンス権限

en: Default TABLE privileges
ja: デフォルトのテーブル権限

en: Default TYPE privileges
ja: デフォルトのデータ型権限

en: Default privileges
ja: デフォルトの権限

en: Default:
ja: デフォルト：

en: Default?
ja: デフォルト

en: Deferrable?
ja: 遅延可能

en: Deferred?
ja: 遅延させる

en: Definition
ja: 定義

en: Definition incomplete.
ja: 定義が不完全です

en: Definition incomplete. Please provide Locale OR Copy Collation OR LC_TYPE/LC_COLLATE.
ja: 定義が不完全です。ロケール、照合順序のコピーもしくはLC_TYPE/LC_COLLATEを入力してください

en: Delete File/Folder
ja: ファイル/フォルダを削除

en: Delete Row
ja: 行を削除

en: Delete object
ja: オブジェクトの削除

en: Delete row
ja: 行を削除

en: Delete user?
ja: ユーザを削除

en: Delete/Drop
ja: 削除

en: Delete/Drop multiple objects
ja: 複数のオブジェクトを削除

en: Deleted pages
ja: 削除されたページ

en: Deletes
ja: 削除

en: Delimiter
ja: 区切り文字

en: Delimiter should contain only one character
ja: 区切り文字は1文字しか指定できません

en: Dependencies
ja: 依存性

en: Dependents
ja: 依存

en: Description
ja: 説明

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Detach Partition
ja: パーティションの取り外し

en: Detail:
ja: 詳細：

en: Details
ja: 詳細

en: Dialog tab backward
ja: ダイアログタブを戻す

en: Dialog tab forward
ja: ダイアログタブを進める

en: Dictionaries
ja: 辞書

en: Dictionary name cannot be empty.
ja: 辞書の名前は必須です

en: Direct debugging
ja: 直接デバッグする

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Dirty rate limit (KB)
ja: ダーティレート制限 (KB)

en: Dirty rate limit cannot be empty.
ja: ダーティレート制限は必須です

en: Disable
ja: 無効

en: Disable All
ja: すべて無効化

en: Disable compound trigger
ja: 複合トリガを無効化

en: Disable compound trigger failed
ja: 複合トリガの無効化に失敗しました

en: Disable trigger
ja: トリガを無効化

en: Disable trigger failed
ja: トリガの無効化に失敗しました

en: Discard unsaved changes?
ja: 保存していない変更を破棄

en: Disconnect Database...
ja: データベースの接続を切断...

en: Disconnect Server
ja: サーバから切断

en: Disconnect server
ja: サーバから切断

en: Disconnect the database
ja: データベースの接続を切断

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Distinct values
ja: 個別値

en: Do instead?
ja: 代わりに実行

en: Do not match the specified column values against the null string. In the default case where the null string is empty, this means that empty values will be read as zero-length strings rather than nulls, even when they are not quoted. This option is allowed only in import, and only when using CSV format.
ja: 指定した列の値を NULL 文字と見なしません。デフォルトでは空になっているため、引用符付けされていなくても、空の値は（NULL ではなく）0文字の値と見なされます。このオプションはインポート時、かつ CSV 形式でのみ使用することができます

en: Do not save
ja: 保存しない

en: Do you want to continue and establish a new session?
ja: 新しいセッションを確立します。続行しますか？

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain Constraint dropped
ja: ドメイン制約が削除されました

en: Domain Constraint...
ja: ドメイン制約...

en: Domain Constraints
ja: ドメイン制約

en: Domain dropped
ja: ドメインが削除されました

en: Domain...
ja: ドメイン...

en: Domains
ja: ドメイン

en: Don't save
ja: 保存しない

en: Don't validate?
ja: 検証しない

en: Download CSV
ja: CSV をダウンロード

en: Download CSV error
ja: CSV ダウンロードエラー

en: Download File
ja: ダウンロードファイル

en: Downloading CSV...
ja: CSV をダウンロード中...

en: Driver '{0}' has not been implemented.
ja: ドライバ「{0}」が実装されていません

en: Drop Cascade
ja: 強制削除

en: Drop Cascade multiple objects
ja: 複数のオブジェクトを強制削除

en: Drop Multiple
ja: 複数削除

en: Dump options
ja: ダンプオプション

en: Duration
ja: 所要時間

en: EDB Advanced Server Binary Path
ja: EDB Advanced Server バイナリパス

en: EDB Advanced Server Help Path
ja: EDB Advanced Server ヘルプパス

en: EDB Advanced Server wrapped functions cannot be debugged.
ja: EDB Advanced Server によってラップされた関数はデバッグできません

en: EXPLAIN ANALYZE query
ja: EXPLAIN ANALYZE 実行

en: EXPLAIN query
ja: EXPLAIN 実行

en: Edit
ja: 編集

en: Edit existing table:
ja: 既存のテーブルを編集：

en: Edit grid values
ja: グリッド値を編集

en: Edit in progress?
ja: 編集中

en: Edit object properties
ja: オブジェクトプロパティの変更

en: Edit row
ja: 行を編集

en: Editable column
ja: 編集可能な列

en: Editor
ja: エディタ

en: Either Host name, Address or Service must be specified.
ja: ホスト名、アドレスもしくはサービスのいずれかを指定する必要があります

en: Either transaction object or session object not found.
ja: トランザクションオブジェクト、セッションオブジクトのいずれも見つかりませんでした

en: Element type
ja: 要素のデータ型

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email address cannot be empty.
ja: メールアドレスが入力されていません

en: Empty pages
ja: 空ページ

en: Enable All
ja: すべて有効化

en: Enable browser tree animation?
ja: ブラウザツリーのアニメーションを有効化

en: Enable compound trigger
ja: 複合トリガを有効化

en: Enable dialogue/notification animation?
ja: ダイアログと通知のアニメーションを有効化

en: Enable or disable code folding. In plain text mode, this will have no effect as code folding is always disabled in that mode. Disabling will improve editor performance with large files.
ja: コードを折り畳めるようにするかどうかを指定します。無効にすると、巨大なファイルを扱う際のパフォーマンスが向上します。平文モードでは、この設定に関わらず常に無効化されます

en: Enable trigger
ja: トリガを有効化

en: Enabled for hash partition.
ja: ハッシュパーティションで有効になります

en: Enabled for list partition. Values must be comma(,) separated and quoted with single quote.
ja: リストパーティションで有効になります。値はコンマ（,）で区切り、シングルクォートで囲まないといけません

en: Enabled for range partition. Consider partitioned table with multiple keys of type Integer, then values should be specified like '100','200'.
ja: 範囲パーティションで有効になります。例えば、整数型のキー複数でパーティショニングするテーブルでは、'100','200' のような値を指定しないといけません

en: Enabled?
ja: 有効

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: End
ja: 終了

en: End function
ja: 終了関数

en: End function must be selected.
ja: 終了関数は必須です

en: End time
ja: 終了日時

en: Enter the email address for the user account you wish to recover the password for:
ja: パスワードを修正したいユーザアカウントのメールアドレスを入力してください

en: Enter the hostname of a machine running pgAgent if you wish to ensure only that machine will run this job. Leave blank if any host may run the job.
ja: pgAgent を動作させたいマシンのホスト名を入力してください。いかなるホストでも動作させる場合、空のままにしてください

en: Enter the name of the restore point to add
ja: 追加するリストアポイントの名前を入力してください

en: Enumeration type
ja: 列挙型

en: Error
ja: エラー

en: Error dropping %s
ja: %s の削除エラー

en: Error dropping %s: "%s"
ja: %s の削除エラー： 「%s」

en: Error during deleting user.
ja: ユーザの削除中にエラーが発生しました

en: Error fetching SQL for script: %s.
ja: SQL スクリプトの取得中にエラーが発生しました： %s.

en: Error fetching role information from the database server.
    {0}
ja: データベースサーバからロール情報を取得中にエラーが発生しました
    {0}

en: Error fetching tables to be attached
ja: 取り付け可能なテーブルの取得中にエラーが発生しました

en: Error fetching the tree state.
ja: ツリー状態の取得中にエラーが発生しました

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Error occurred while checking access permission.
ja: アクセス権限の確認中にエラーが発生しました

en: Error refreshing view
ja: ビューの更新中にエラーが発生しました

en: Error resetting the tree saved state."
ja: ツリーの保存状態を初期化中にエラーが発生しました"

en: Error retrieving data from the server: %s
ja: サーバからのデータを取得中にエラーが発生しました： %s

en: Error retrieving details for the node.
ja: ノードの詳細を取得中にエラーが発生しました

en: Error retrieving properties - %s
ja: プロパティの取得エラー - %s

en: Error retrieving roles from the database server.
    {0}
ja: データベースサーバからロールを取得中にエラーが発生しました
    {0}

en: Error retrieving the information - %s
ja: 情報の取得エラー - %s

en: Error retrieving the role information.
    {0}
ja: ロール情報の取得中にエラーが発生しました
    {0}

en: Error retrieving the variable options for the role.
    {0}
ja: ロール変数オプションの取得中にエラーが発生しました
    {0}

en: Error retrieving variable information for the role.
    {0}
ja: ロール諸情報の取得中にエラーが発生しました
    {0}

en: Error saving properties
ja: プロパティの保存中にエラーが発生しました

en: Error saving the tree state."
ja: ツリー状態の保存中にエラーが発生しました"

en: Error saving user: '%s'
ja: ユーザ「%s」の保存中にエラーが発生しました

en: Error while clearing all breakpoint.
ja: すべてのブレークポイントを削除する際にエラーが発生しました

en: Error while depositing variable value.
ja: 変数値を送信する際にエラーが発生しました

en: Error while executing continue in debugging session.
ja: 続行しようとした際にデバッグセッション内でエラーが発生しました

en: Error while executing requested debugging information.
ja: 要求されたデバッグ情報の実行中にエラーが発生しました

en: Error while executing step into in debugging session.
ja: 詳細ステップ実行中にデバッグセッション内でエラーが発生しました

en: Error while executing step over in debugging session.
ja: ステップ実行中にデバッグセッション内でエラーが発生しました

en: Error while executing stop in debugging session.
ja: 停止しようとした際にデバッグセッション内でエラーが発生しました

en: Error while fetching breakpoint information.
ja: ブレークポイント情報の取得中にエラーが発生しました

en: Error while fetching messages information.
ja: メッセージ情報の取得中にエラーが発生しました

en: Error while fetching stack information.
ja: スタック情報の取得中にエラーが発生しました

en: Error while fetching variable information.
ja: 変数情報の取得中にエラーが発生しました

en: Error while polling result.
ja: 結果のポーリング中にエラーが発生しました

en: Error while selecting frame.
ja: フレームの選択中にエラーが発生しました

en: Error while setting debugging breakpoint.
ja: ブレークポイントの設定中にエラーが発生しました

en: Error while setting the value
ja: 値の設定中にエラーが発生しました

en: Error while starting debugging listener.
ja: デバッグリスナの開始中にエラーが発生しました

en: Error while starting debugging session.
ja: デバッグセッションの開始中にエラーが発生しました

en: Error while toggling breakpoint.
ja: ブレークポイントの設定/解除中にエラーが発生しました

en: Error: Object not found.
ja: エラー： オブジェクトが見つかりません

en: Error: {0}
ja: エラー： {0}

en: Error: {}
    Your password has not been changed.
ja: エラー： {}
    パスワードは変更されませんでした

en: Escape
ja: エスケープ文字

en: Escape should contain only one character
ja: エスケープは1文字しか指定できません

en: Estimated cost
ja: 見積もりコスト

en: Estimated rows
ja: 見積もり行数

en: Event
ja: イベント

en: Event Trigger
ja: イベントトリガ

en: Event Trigger...
ja: イベントトリガ...

en: Event Triggers
ja: イベントトリガ

en: Event trigger dropped
ja: イベントトリガが削除されました

en: Event trigger enabled status cannot be empty.
ja: イベントトリガの有効状態は必須です

en: Event trigger event cannot be empty.
ja: イベントトリガのイベントは必須です

en: Event trigger function cannot be empty.
ja: イベントトリガの関数は必須です

en: Event trigger name cannot be empty.
ja: イベントトリガの名称は必須です

en: Event trigger owner cannot be empty.
ja: イベントトリガの所有者は必須です

en: Events
ja: イベント

en: Example:
ja: 例：

en: Example: From/To:
ja: 例： FROM/TO：

en: Exceptions
ja: 除外

en: Exclude
ja: 除外

en: Exclude by Selection
ja: 指定したものを除外

en: Exclude constraint
ja: 排他制約

en: Exclusion Constraints
ja: 排他制約

en: Exclusion constraint
ja: 排他制約

en: Exclusion constraint dropped.
ja: 排他制約が削除されました

en: Exclusion constraint...
ja: 排他制約...

en: Execute on
ja: 実行時

en: Execute query
ja: クエリ実行

en: Execution Completed.
ja: 実行が完了しました

en: Execution completed with an error.
ja: 実行がエラーで完了しました

en: Execution time
ja: 実行時間

en: Exit on error
ja: エラー時に終了

en: Explain
ja: EXPLAIN

en: Export
ja: エクスポート

en: Expression
ja: 式

en: Expression value cannot be empty.
ja: 評価式は必須です

en: Expression:
ja: 式：

en: Expression?
ja: 式

en: Extension
ja: 拡張

en: Extension dropped
ja: 拡張が削除されました

en: Extension...
ja: 拡張...

en: Extensions
ja: 拡張

en: External Options
ja: 外部オプション

en: External Table
ja: 外部テーブル

en: External Tables
ja: 外部テーブル

en: External Type
ja: 外部タイプ

en: External types require both input and output conversion functions.
ja: 外部データ型は入力、出力関数とも必要です

en: FOR Events
ja: FOR イベント

en: FTS Configuration
ja: 全文検索設定

en: FTS Configuration dropped
ja: 全文検索設定が削除されました

en: FTS Configuration...
ja: 全文検索設定...

en: FTS Configurations
ja: 全文検索設定

en: FTS Dictionaries
ja: 全文検索辞書

en: FTS Dictionary
ja: 全文検索辞書

en: FTS Dictionary dropped
ja: 全文検索辞書が削除されました

en: FTS Dictionary...
ja: 全文検索辞書...

en: FTS Parser
ja: 全文検索パーサ

en: FTS Parser dropped
ja: 全文検索パーサが削除されました

en: FTS Parser...
ja: 全文検索パーサ...

en: FTS Parsers
ja: 全文検索パーサ

en: FTS Template
ja: 全文検索テンプレート

en: FTS Template dropped
ja: 全文検索テンプレート

en: FTS Template...
ja: 全文検索テンプレート...

en: FTS Templates
ja: 全文検索テンプレート

en: Fail
ja: 失敗

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Failed (exit code: %s).
ja: 失敗しました（終了コード： %s）

en: Failed to create cursor for psycopg2 connection with error message for the server#{1}:{2}:
    {0}
ja: サーバ#{1}:{2}の psycopg2 接続に対するカーソルの作成に失敗しました
    エラー： {0}

en: Failed to decrypt the saved password.
    Error: {0}
ja: 保存されているパスワードの復号化に失敗しました。
    エラー： {0}

en: Failed to fetch Utility information
ja: ユーティリティ情報を取得できませんでした

en: Failed to find the pldbgapi extension in this database.
ja: データベースから pldbgapi 拡張が見つけられませんでした

en: Failed to load preference %s of module %s
ja: 設定 %s （モジュール %s）の読み込みに失敗しました

en: Failed to retrieve data from the server.
ja: サーバからのデータ取得に失敗しました

en: Failed to save the lock layout setting.
ja: レイアウト固定の設定を保存できませんでした

en: Failed to setup the role with error message:
    {0}
ja: ロールの設定に失敗しました
    エラー： {0}

en: Failed to update the data on server.
ja: サーバ上のデータ更新に失敗しました

en: Feature rich
ja: 豊富な機能

en: February
ja: 2月

en: Fetched
ja: 取得

en: Fetching all records...
ja: すべての行を取得中です...

en: Fetching dependency information from the server...
ja: サーバから依存性情報を取得しています...

en: Fetching dependent information from the server...
ja: サーバから依存情報を取得しています...

en: File
ja: ファイル

en: File -
ja: ファイル -

en: File Info
ja: 出力ファイル

en: File could not be found.
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: File dialog view
ja: ファイルダイアログの表示

en: File main menu
ja: ファイルメニュー

en: File saved successfully.
ja: ファイル保存に成功しました

en: File type not supported
ja: ファイル形式が対応していません

en: Filename
ja: ファイル名

en: Fill factor
ja: フィルファクタ

en: Filter By Selection Error
ja: フィルタエラー

en: Filter Exclude Selection Error
ja: フィルタ除外エラー

en: Filter by Selection
ja: 指定したものでフィルタ

en: Filter by email
ja: メールでフィルタ

en: Filter updated successfully
ja: フィルタは正常に更新されました

en: Filtered Rows
ja: フィルタリングした行

en: Filtered Rows...
ja: フィルタリングした行...

en: Final (Review Selection) (step 3 of 3)
ja: 最終確認 (3/3)

en: Find
ja: 検索

en: Find (Ctrl/Cmd+F)
ja: 検索 (Ctrl/Cmd+F)

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Find Previous
ja: 前を検索

en: Finish
ja: 完了

en: Fires
ja: 発動

en: First 100 Rows
ja: 最初の 100 行

en: Flask Version
ja: Flask のバージョン

en: Font size
ja: フォントの大きさ

en: For hash partition Modulus field cannot be empty.
ja: ハッシュパーティションでは MODULUS フィールドが必須です

en: For hash partition Remainder field cannot be empty.
ja: ハッシュパーティションでは REMAINDER フィールドが必須です

en: For list partition In field cannot be empty.
ja: リストパーティションでは IN フィールドが必須です

en: For range partition From field cannot be empty.
ja: 範囲パーティションでは FROM フィールドが必須です

en: For range partition To field cannot be empty.
ja: 範囲パーティションでは TO フィールドが必須です

en: Force double quote on identifiers
ja: 識別子でダブルクォートを強制

en: Foreground
ja: フォアグラウンド

en: Foreign Data Wrapper
ja: 外部データラッパ

en: Foreign Data Wrapper dropped
ja: 外部データラッパが削除されました

en: Foreign Data Wrapper...
ja: 外部データラッパ...

en: Foreign Data Wrappers
ja: 外部データラッパ

en: Foreign Key
ja: 外部キー

en: Foreign Keys
ja: 外部キー

en: Foreign Server
ja: 外部サーバ

en: Foreign Server dropped
ja: 外部サーバが削除されました

en: Foreign Server...
ja: 外部サーバ...

en: Foreign Servers
ja: 外部サーバ

en: Foreign Table
ja: 外部テーブル

en: Foreign Table dropped
ja: 外部データラッパが削除されました

en: Foreign Table...
ja: 外部テーブル...

en: Foreign Tables
ja: 外部テーブル

en: Foreign key
ja: 外部キー

en: Foreign key dropped.
ja: 外部キーが削除されました

en: Foreign key updated.
ja: 外部キーが更新されました

en: Foreign key...
ja: 外部キー...

en: Foreign key?
ja: 外部キー

en: Foreign server
ja: 外部サーバ

en: Foreign server cannot be empty.
ja: 外部サーバは必須です

en: Forgot Password
ja: パスワードを忘れた

en: Format
ja: 形式

en: Format Optionos
ja: フォーマットのオプション

en: Format Type
ja: フォーマットの型

en: Free percent
ja: 未使用割合

en: Free space
ja: 未使用スペース

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: FROM

en: From/To/In input:
ja: FROM/TO/IN 入力：

en: From/To/In input: Values for these fields must be quoted with single quote. For more than one partition key values must be comma(,) separated.
ja: FROM/TO/IN 入力： これらのフィールドはシングルクォートで囲わなければなりません。1つ以上の処理を指定するには、コンマ区切りで指定します

en: Full Lock
ja: 完全に固定

en: Function
ja: 関数

en: Function dropped.
ja: 関数が削除されました

en: Function...
ja: 関数...

en: Functions
ja: 関数

en: Functions with a colon in the name cannot be debugged.
ja: 名前にコロンを含む関数はデバッグできません

en: General
ja: 一般

en: Geometries with non-SRID
ja: 非 SRID の幾何データ

en: Geometry Viewer
ja: 幾何データビューア

en: Get next token function
ja: 次のトークン関数

en: Get next token function must be selected.
ja: 次のトークン関数は必須です

en: Getting Started
ja: 始めましょう

en: Grant Wizard
ja: 権限付与ウィザード

en: Grant Wizard...
ja: 権限付与ウィザード...

en: Granted?
ja: ロック獲得済

en: Grantee
ja: 受領者

en: Grantor
ja: 付与者

en: Graphs
ja: グラフ

en: Greenplum Database Binary Path
ja: Greenplum Database バイナリパス

en: Grid
ja: グリッド

en: Group Role
ja: グループロール

en: Handler
ja: ハンドラ

en: Handler function
ja: ハンドラ関数

en: Handler function cannot be empty.
ja: ハンドラ関数は必須です

en: Has OIDs?
ja: OID あり

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header cannot be empty.
ja: ヘッダは必須です

en: Headline function
ja: Headline 関数

en: Heap blocks hit
ja: ヒープブロックヒット

en: Heap blocks read
ja: ヒープブロック読み取り

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help for this dialog.
ja: このダイアログのヘルプ

en: Help main menu
ja: ヘルプメニュー

en: Hide
ja: 非表示

en: Hint:
ja: ヒント：

en: Histogram bounds
ja: 度数分布の境界

en: Hits
ja: ヒット

en: Home
ja: ホーム

en: Host address
ja: ホストアドレス

en: Host address must be valid IPv4 or IPv6 address.
ja: ホストアドレスは有効な IPv4 か IPv6 アドレスを指定してください

en: Host address not valid
ja: ホストアドレスが無効です

en: Host agent
ja: ホストエージェント

en: Host name/address
ja: ホスト名/アドレス

en: Hours
ja: 時

en: INTERNAL SERVER ERROR
ja: 内部サーバエラー

en: Identity
ja: アイデンティティ

en: Identity file
ja: 識別情報ファイル

en: Idle
ja: アイドル

en: If a treeview node is expanded and has only a single child, automatically expand the child node as well.
ja: 単一の子ノードしかないツリー表示を展開した時、その子ノードも自動的に展開します

en: If set to True, Keywords will be displayed in upper case for auto completion.
ja: True の場合、自動補完時のキーワードが大文字で表示されます

en: If set to True, activity tables will be displayed on dashboards.
ja: True の場合、ダッシュボードにアクティビティテーブルが表示されます

en: If set to True, data points will be visible on graph lines.
ja: True の場合、グラフデータ線上に点が表示されます

en: If set to True, graphs will be displayed on dashboards.
ja: True の場合、ダッシュボードにグラフが表示されます

en: If set to True, the Debugger will be opened in a new browser tab.
ja: True の場合、デバッガを新しいブラウザタブに開きます

en: If set to True, the Query Tool will be opened in a new browser tab.
ja: True の場合、クエリツールを新しいブラウザタブに開きます

en: If set to True, the Query Tool will monitor and display the connection and transaction status.
ja: True の場合、クエリツールは接続状態とトランザクション状態を監視・表示します

en: If set to True, tooltip will appear on mouse hover on the graph lines giving the data point details
ja: True の場合、グラフ線上のデータにマウスを合わせると、その詳細が表示されます

en: Ignore
ja: 無視

en: Import
ja: インポート

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: Import/Export data - table '%s'
ja: データのインポート/エクスポート - テーブル「%s」

en: Import/Export job created.
ja: インポート/エクスポートジョブが作成されました

en: Import/Export job creation failed.
ja: インポート/エクスポートジョブの作成に失敗しました

en: Import/Export job failed.
ja: インポート/エクスポートジョブが失敗しました

en: Import/Export...
ja: インポート/エクスポート...

en: In
ja: IN

en: In:
ja: IN：

en: Include CREATE DATABASE statement
ja: CREATE DATABASE 文を含む

en: Include DROP DATABASE statement
ja: DROP DATABASE 文を含む

en: Include columns
ja: INCLUDEする列

en: Incorrect master password
ja: マスタパスワードが違います

en: Incorrect password.
ja: パスワードが不正です

en: Increment
ja: インクリメント

en: Increment value cannot be empty.
ja: 増分値は必須です

en: Indent Selection (Tab)
ja: 選択箇所をインデント (Tab)

en: Index
ja: インデックス

en: Index blocks hit
ja: インデックスブロックヒット

en: Index blocks read
ja: インデックスブロック読み取り

en: Index constraint
ja: インデックス制約

en: Index is dropped
ja: インデックスが削除されました

en: Index name
ja: インデックス名

en: Index scans
ja: インデックススキャン

en: Index size
ja: インデックスサイズ

en: Index tuples fetched
ja: インデックスタプル取得

en: Index tuples read
ja: インデックスタプル読み取り

en: Index...
ja: インデックス...

en: Indexes
ja: インデックス

en: Indexes size
ja: インデックスサイズ

en: Inherit rights from the parent roles?
ja: 親ロールから属性を継承

en: Inherited From
ja: 継承元

en: Inherited from table
ja: 継承元

en: Inherited from table(s)
ja: 継承元テーブル

en: Inherited tables count
ja: 継承テーブル数

en: Inherited?
ja: 継承

en: Inherits
ja: 継承

en: Inherits tables?
ja: テーブルを継承

en: Init function
ja: 初期化関数

en: Inline Comment Selection
ja: 選択箇所をインラインコメント化

en: Inline Uncomment Selection
ja: 選択箇所のインラインコメントを解除

en: Inline function
ja: インライン関数

en: Input function
ja: 入力関数

en: Input function cannot be empty.
ja: 入力関数は必須です

en: Insert bracket pairs?
ja: 括弧を挿入

en: Inserts
ja: 挿入

en: Internal length
ja: 内部の長さ

en: Internal pages
ja: 内部ページ

en: Invalid email address.
ja: メールアドレスが不正です

en: Invalid email address: %s.
ja: メールアドレスが不正です： %s

en: Invalid parameter in the connection string - %s.
ja: 接続文字列「%s」に不正なパラメータがあります

en: Invalid value for a boolean option.
ja: 真偽値オプションとしての値が不正です

en: Invalid value for a date option.
ja: 日付オプションとしての値が不正です

en: Invalid value for a datetime option.
ja: 日付時刻オプションとしての値が不正です

en: Invalid value for a keyboard shortcut option.
ja: キーボードショートカットオプションとしての値が不正です

en: Invalid value for a numeric option.
ja: 数値オプションとしての値が不正です

en: Invalid value for an integer option.
ja: 整数オプションとしての値が不正です

en: Invalid value for an options option.
ja: 選択オプションとしての値が不正です

en: January
ja: 1月

en: Job Step...
ja: ジョブスッテプ...

en: Job class
ja: ジョブクラス

en: Job schedule creation failed.
ja: ジョブスケジュールの作成に失敗しました

en: Job schedule update failed.
ja: ジョブスケジュールの更新に失敗しました

en: Job step creation failed.
ja: ジョブステップの作成に失敗しました

en: Job step update failed.
ja: ジョブステップの更新に失敗しましした

en: July
ja: 7月

en: Jump (Alt+G)
ja: 行へ移動 (Alt+G)

en: June
ja: 6月

en: Key
ja: キー

en: Key type
ja: キーの種類

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Keywords in uppercase
ja: 大文字キーワード

en: Kind
ja: 種別

en: Label
ja: ラベル

en: Label must be specified.
ja: ラベルは必須です

en: Labels
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Language cannot be empty.
ja: 言語は必須です

en: Language dropped
ja: 言語が削除されました

en: Language...
ja: 言語...

en: Languages
ja: 言語

en: Last 100 Rows
ja: 最後の 100 行

en: Last analyze
ja: 最終アナライズ

en: Last autoanalyze
ja: 最終自動アナライズ

en: Last autovacuum
ja: 最終自動バキューム

en: Last day
ja: 最終日

en: Last directory visited
ja: 最終閲覧ディレクトリ

en: Last result
ja: 最終結果

en: Last run
ja: 最終実行日時

en: Last state changed at
ja: 最終変更日時

en: Last statistics reset
ja: 最終統計リセット

en: Last vacuum
ja: 最終バキューム

en: Leaf fragmentation
ja: リーフ断片化

en: Leaf pages
ja: リーフページ

en: Leak proof?
ja: リークプルーフ

en: Left panel logo
ja: 左パネルのロゴ

en: Length
ja: 長さ

en: Length should not be greater than:
ja: 長さが長さすぎます：

en: Length should not be less than:
ja: 長さが短すぎます：

en: Length/precision
ja: 長さ/精度

en: Length/precision should not be greater than %(value)s
ja: 長さ/精度は %(value)s 以下を指定してください

en: Length/precision should not be less than %(value)s
ja: 長さ/精度は %(value)s 以上を指定してください

en: Less
ja: 簡易

en: Let's say, we want to create a partition table based per year for the column 'saledate', having datatype 'date/timestamp', then we need to specify the expression as 'extract(YEAR from saledate)' as partition key.
ja: 例えば、「date/timestamp」データ型の「saledate」列を 1年ごとのパーティションテーブルにしたい場合、パーティションキーには「extract(YEAR from saledate)」という式を指定する必要があります

en: Lexize function
ja: Lexize 関数

en: Lexize function must be selected.
ja: Lexize 関数は必須です

en: Lextype function must be selected.
ja: Lextype 関数は必須です

en: Lextypes function
ja: Lextypes 関数

en: Like
ja: LIKE

en: Line No.
ja: 行番号

en: Line wrapping?
ja: 行の折り返し

en: Link Symbol cannot be empty.
ja: リンクシンボルは必須です

en: Link symbol
ja: リンクシンボル

en: List
ja: リスト

en: Live tuples
ja: 有効なタプル

en: Load Via Partition Root
ja: 親テーブル経由で読み込む

en: Loading dashboard...
ja: ダッシュボードを読み込み中...

en: Loading data from the database server and rendering...
ja: データベースサーバからのデータを読み込み中...

en: Loading the file...
ja: ファイルの読み込み中...

en: Loading {0} v{1}...
ja: {0} v{1} を読み込み中...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Local
ja: ローカル

en: Local column
ja: ローカル列

en: Local variables
ja: ローカル変数

en: Locale
ja: ロケール

en: Location
ja: 場所

en: Location cannot be empty.
ja: 場所は必須です

en: Lock Layout
ja: レイアウトを固定

en: Lock conflicts
ja: ロック競合

en: Lock the UI layout at different levels
ja: UI のレイアウトをどこまで固定するかを選択します

en: Lock type
ja: ロック方式

en: Locks
ja: ロック

en: Login
ja: ログイン

en: Login Role
ja: ログインロール

en: Login/Group Role
ja: ログイン/グループロール

en: Login/Group Role...
ja: ログイン/グループロール...

en: Login/Group Roles
ja: ログイン/グループロール

en: Logout
ja: ログアウト

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Maintenance ({0})
ja: メンテナンス（{0}）

en: Maintenance database
ja: 管理用データベース

en: Maintenance database must be specified.
ja: メンテナンスデータベースは必須です

en: Maintenance error
ja: メンテナンスエラー

en: Maintenance job creation failed.
ja: メンテナンスジョブの作成に失敗しました

en: Maintenance job creation failed. Databases with = symbols in the name cannot be maintained using this utility.
ja: メンテナンスジョブの作成に失敗しました。名前に「=」記号の入ったデータベースは、このユーティリティではメンテナンスできません

en: Maintenance operation
ja: メンテナンス処理

en: Maintenance...
ja: メンテナンス...

en: Management
ja: 管理

en: March
ja: 3月

en: Master password
ja: マスタパスワード

en: Match type
ja: 一致タイプ

en: Materialized View
ja: マテリアライズドビュー

en: Materialized View...
ja: マテリアライズドビュー...

en: Materialized Views
ja: マテリアライズドビュー

en: Materialized views
ja: マテリアライズドビュー

en: Maximises PostgreSQL
ja: PostgreSQL の最大利用

en: Maximize
ja: 最大化

en: Maximum
ja: 最大値

en: Maximum file upload size (MB)
ja: ファイルのアップロードできる容量上限 (MB)

en: Maximum job history rows
ja: ジョブ履歴の最大行数

en: Maximum value cannot be empty.
ja: 最大値は必須です

en: May
ja: 5月

en: Member Name
ja: メンバ名

en: Members
ja: メンバ

en: Membership
ja: メンバシップ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Minimum
ja: 最小値

en: Minimum value cannot be empty.
ja: 最小値は必須です

en: Minimum value must be less than maximum value.
ja: 最小値は最大値より小さくなければなりません

en: Minutes
ja: 分

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Miscellaneous / Behavior
ja: その他 / 挙動

en: Missing field: '{0}'
ja: フィールドの不足： 「{0}」

en: Mode
ja: モード

en: Module '{0}' does not have category with id '{1}'
ja: モジュール「{0}」は ID 「{1}」のカテゴリではありません

en: Module '{0}' is no longer in use.
ja: モジュール「{0}」はもう利用できません

en: Modulus
ja: MODULUS

en: Modulus/Remainder:
ja: MODULUS/REMAINDER：

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month Days
ja: 月日

en: Month days
ja: 月日

en: Months
ja: 月

en: More
ja: 詳細

en: Most common frequencies
ja: 一番多い頻度

en: Most common values
ja: 一番多い値

en: Move objects to another tablespace
ja: 別のテーブル空間へオブジェクトを移動

en: Move objects to...
ja: オブジェクトを移動...

en: Move objects...
ja: オブジェクトを移動...

en: NULL Strings
ja: NULL 文字列

en: NULLs
ja: NULL

en: NULLs order
ja: NULL の順番

en: Name
ja: 名称

en: Name cannot be empty.
ja: 名称は必須です

en: Name must be specified.
ja: 名称は必須です

en: Named restore point created: {0}
ja: 名前付きのリストアポイントが作成されました： {0}

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New table
ja: 新しいテーブル

en: New tablespace
ja: 新しいテーブル空間

en: Next
ja: 進む

en: Next run
ja: 次回実行日時

en: Next tab
ja: 次のタブ

en: No SQL could be generated for the selected object.
ja: 選択されたオブジェクトに対して生成できる SQL はありません

en: No data for Failed Tables
ja: 既存テーブルには復元しない

en: No dependency information is available for the selected object.
ja: 選択されたオブジェクトに表示できる依存性情報はありません

en: No dependent information is available for the selected object.
ja: 選択されたオブジェクトに表示できる依存情報はありません

en: No inherit?
ja: 継承しない

en: No limit
ja: 無制限

en: No object selected
ja: オブジェクトが選択されていません

en: No object selected.
ja: オブジェクトが選択されていません

en: No parameters were changed.
ja: パラメータは変更されませんでした

en: No permission to operate on specified path.
ja: 指定されたパスで実行する権限がありません

en: No primary key found for this object, so unable to save records.
ja: このオブジェクトには主キーがないため、行を保存できません

en: No properties are available for the selected object.
ja: 選択されたオブジェクトに表示できるプロパティはありません

en: No server group name was specified
ja: サーバグループ名が指定されていません

en: No statistics are available for the selected object.
ja: 選択されたオブジェクトに表示できる統計情報はありません

en: No updates.
ja: 更新なし

en: Nodes
ja: ノード

en: None
ja: なし

en: Not NULL?
ja: NOT NULL

en: Not allowed
ja: 許可されていません

en: Not connected to server or connection with the server has been closed.
ja: サーバへの接続に失敗、あるいは切断されました

en: Not connected to server or connection with the server hasbeen closed.
ja: サーバへの接続に失敗、あるいは切断されました

en: Not connected to the database server.
ja: データベースサーバに接続できません

en: Not connected to the server or the connection to the server has been closed.
ja: サーバに接続できなかったか、接続が切断されました

en: Not implemented.
ja: 実装されていません

en: Not null columns
ja: NOT NULL 列

en: Not null columns...
ja: NOT NULL 列...

en: Not running currently.
ja: 現在稼働していません

en: Note
ja: ノート

en: Notifications
ja: 通知

en: November
ja: 11月

en: Null fraction
ja: NULL 断片

en: Null?
ja: NULL

en: Number of calls
ja: 呼び出し回数

en: Number of jobs
ja: ジョブ数

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object File cannot be empty.
ja: オブジェクトファイルは必須です

en: Object ID
ja: オブジェクト ID

en: Object Selection (step 1 of 3)
ja: オブジェクト選択 (1/3)

en: Object Type
ja: オブジェクトの種類

en: Object file
ja: オブジェクトファイル

en: Object main menu
ja: オブジェクトメニュー

en: Object owner
ja: オブジェクト所有者

en: Object type
ja: オブジェクトの種類

en: Objects
ja: オブジェクト

en: October
ja: 10月

en: Of type
ja: タイプ

en: Oid
ja: OID

en: Old table
ja: 古いテーブル

en: On delete
ja: DELETE 時

en: On error
ja: エラー時

en: On update
ja: UPDATE 時

en: Online Help
ja: オンラインヘルプ

en: Only data
ja: データのみ

en: Only objects global to the entire database will be backed up, in PLAIN format
ja: 平文形式では、データベース全体のグローバルオブジェクトのみがバックアップされます

en: Only schema
ja: スキーマのみ

en: Oops, unable to copy to clipboard
ja: クリップボードにコピーできませんでした

en: Open Source
ja: オープンソース

en: Open context menu
ja: コンテキストメニューを開く

en: Open in new browser tab
ja: 新しいブラウザタブに開く

en: Open query tool
ja: クエリツールを開く

en: Operation
ja: 処理

en: Operator
ja: 演算子

en: Operator class
ja: 演算子クラス

en: Option
ja: オプション

en: Option cannot be empty.
ja: オプションは必須です

en: Optional-1
ja: オプション1

en: Optional-2
ja: オプション2

en: Options
ja: オプション

en: Order
ja: 順序

en: Output
ja: 出力

en: Output function
ja: 出力関数

en: Output function cannot be empty.
ja: 出力関数は必須です

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner cannot be empty.
ja: 所有者は必須です

en: Package
ja: パッケージ

en: Package dropped
ja: パッケージが削除されました

en: Package {0}
ja: パッケージ {0}

en: Package...
ja: パッケージ...

en: Packages
ja: パッケージ

en: Page
ja: ページ

en: Parallel
ja: 並列

en: Parameter
ja: パラメータ

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Parser
ja: パーサ

en: Partition
ja: パーティション

en: Partition Keys
ja: パーティションキー

en: Partition Scheme
ja: パーティションスキーム

en: Partition Type
ja: パーティションの種類

en: Partition detached.
ja: パーティションが取り外されました

en: Partition dropped
ja: パーティションが削除されました

en: Partition key column cannot be empty.
ja: パーティション列は必須です

en: Partition key expression cannot be empty.
ja: パーティションキー表現は必須です

en: Partition key type cannot be empty.
ja: パーティションキーは必須です

en: Partition name cannot be empty.
ja: パーティション名は必須です

en: Partition table supports two types of keys:
ja: パーティションテーブルは2種類のキーに対応しています：

en: Partitioned table?
ja: パーティションテーブル

en: Partitions
ja: パーティション

en: Passed by value?
ja: 値渡し

en: Password
ja: パスワード

en: Password Change
ja: パスワードの変更

en: Password cannot be empty for user %s.
ja: ユーザ %s のパスワードが入力されていません

en: Password changed successfully.
ja: パスワードの変更に成功しました

en: Password file
ja: パスワードファイル

en: Password must be at least 6 characters for user %s.
ja: ユーザ %s のパスワードは6文字以上にする必要があります

en: Passwords do not match for user %s.
ja: ユーザ %s のパスワードが一致しません

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません

en: Path to the EDB Advanced Server documentation. $VERSION$ will be replaced with the major.minor version number.
ja: EDB Advanced Server ドキュメントへのパス。$VERSION$ は major.minor のバージョン番号で置換されます

en: Path to the PostgreSQL documentation. $VERSION$ will be replaced with the major.minor version number.
ja: PostgreSQL ドキュメントへのパス。 $VERSION$ は major.minor のバージョン番号で置換されます

en: Path to the directory containing the EDB Advanced Server utility programs (pg_dump, pg_restore etc).
ja: EDB Advanced Server ユーティリティプログラム（pg_dump, pg_restore 等）を含むディレクトリのパス

en: Path to the directory containing the Greenplum Database utility programs (pg_dump, pg_restore etc).
ja: Greenplum Database ユーティリティプログラム（pg_dump, pg_restore 等）を含むディレクトリのパス

en: Path to the directory containing the PostgreSQL utility programs (pg_dump, pg_restore etc).
ja: PostgreSQL ユーティリティプログラム（pg_dump, pg_restore 等）を含むディレクトリのパス

en: Paths
ja: パス

en: Pause Replay of WAL
ja: WAL の適用を一時停止

en: Payload
ja: ペイロード

en: Permission denied
ja: パーミッションが拒否されました

en: Persistent Find
ja: 永続検索

en: Plain
ja: 平文

en: Plain text mode?
ja: 平文モード

en: Please add the required privileges for the selected objects.
ja: 選択したオブジェクトに必要な権限を付与してください

en: Please click <a class="alert-link" href="{0}" target="_new">here</a> for more information.
ja: 詳しい情報は<a class="alert-link" href="{0}" target="_new">こちら</a>をクリックしてください

en: Please configure the EDB Advanced Server Binary Path in the Preferences dialog.
ja: 設定ダイアログで EDB Advanced Server バイナリパスを指定してください

en: Please configure the PostgreSQL Binary Path in the Preferences dialog.
ja: 設定ダイアログで PostgreSQL バイナリパスを指定してください

en: Please connect the server.
ja: サーバへ接続してください

en: Please connect to the selected database to view the graph.
ja: このグラフを表示するには、選択したデータベースに接続してください

en: Please connect to the selected database to view the table.
ja: このテーブルを表示するには、選択したデータベースに接続してください

en: Please connect to the selected server to view the dashboard.
ja: このダッシュボードを表示するには、選択したサーバに接続してください

en: Please connect to the selected server to view the graph.
ja: このグラフを表示するには、選択したサーバに接続してください

en: Please connect to the selected server to view the table.
ja: このテーブルを表示するには、選択したサーバに接続してください

en: Please connect to the server first.
ja: サーバに接続してください

en: Please connect to the server first...
ja: まずサーバに接続してください...

en: Please enter a connection string.
ja: 接続文字列を入力してください

en: Please enter a valid connection string.
ja: 有効な接続文字列を入力してください

en: Please enter a valid name.
ja: 有効な名前を入力してください

en: Please enter a valid number
ja: 有効な数字を入力してください

en: Please enter a value for the parameter.
ja: パラメータの値を入力してください

en: Please enter the password for the user '{0}' to connect the server - "{1}"
ja: ユーザ「{0}」のサーバ「{1}」に接続するためのパスワードを入力してください

en: Please enter the start time.
ja: 開始時刻を入力してください

en: Please enter view code.
ja: ビューのコードは必須です

en: Please enter view definition.
ja: ビュー定義を入力してください

en: Please enter your master password.
ja: マスタパスワードを入力してください

en: Please make sure to disconnect the server and update the new password in the pgpass file before performing any other operation
ja: 他の操作をする前に、サーバから切断し、pgpass ファイルを新しいパスワードで更新してください

en: Please provide a filename
ja: ファイル名を指定してください

en: Please provide filename
ja: ファイル名を指定してください

en: Please provide input for variable.
ja: 変数に入力してください

en: Please select a class to categorize the job. This option will not affect the way the job runs.
ja: ジョブを分類するクラスを選択してください。このオプションはジョブの実行方法に影響しません

en: Please select a column.
ja: 列を選択してください

en: Please select a database.
ja: データベースを選択してください

en: Please select a parameter name.
ja: パラメータ名を選択してください

en: Please select an object in the tree view.
ja: ツリー表示からオブジェクトを選択してください

en: Please select any database object.
ja: 任意のデータベースオブジェクトを選択してください

en: Please select at least one object to delete.
ja: 削除するオブジェクトを少なくとも1つ指定してください

en: Please select server or child node from the browser tree.
ja: ブラウザツリーからサーバか子ノードを選択してください

en: Please select server or child node from tree.
ja: ツリーからサーバか子ノードを選択してください

en: Please select tablespace
ja: テーブル空間を選択してください

en: Please select the database on which the job step will run.
ja: ジョブを実行するデータベースを選択してください

en: Please select the order.
ja: 順序を選択してください

en: Please select valid on error option .
ja: 有効なエラーオプションを選択してください

en: Please set a master password for pgAdmin.
ja: pgAdmin にマスタパスワードを設定してください

en: Please specify a valid file
ja: 有効なファイルを指定してください

en: Please specify at least one key for partitioned table.
ja: パーティションテーブルのキーは1つ以上必要です

en: Please specify code to execute.
ja: 実行するコードを指定してください

en: Please specify columns for %(node)s
ja: %(node)s の列を指定してください

en: Please specify columns for Foreign key.
ja: 外部キーの列を指定してください

en: Please specify columns for exclusion constraint.
ja: 排他制約の列を指定してください

en: Please specify covering index name.
ja: カバリングインデックスの名前を指定してください

en: Please specify date/time.
ja: 日付時刻を指定してください

en: Please specify name for exclusion constraint.
ja: 排他制約の名前を指定してください

en: Please specify name.
ja: 名前を指定してください

en: Please specify operator for column:
ja: 列の演算子を指定してください：

en: Please specify the connection string for the remote database server. Each parameter setting is in the form keyword = value. Spaces around the equal sign are optional. To write an empty value, or a value containing spaces, surround it with single quotes, e.g., keyword = 'a value'. Single quotes and backslashes within the value must be escaped with a backslash, i.e., ' and \.<br>For more information, please see the documentation on %s
ja: リモートデータベースサーバの接続文字列を指定します。各パラメータは key = value 形式で設定します。= の前後のスペースはいずれでも構いません。空文字を入力するにはシングルクォートで囲ったスペースを入力します。例： keyword = \'a value\'. 値の中のシングルクォートとバックスラッシュは、\' and \\ のようにバックスラッシュでエスケープします。詳しくはドキュメントの %s にあります

en: Please specify the type.
ja: データ型を指定してください

en: Please specify the value for all the security providers.
ja: すべてのセキュリティプロバイダの値を指定してください

en: Please specify the value for member name.
ja: メンバ名を指定してください

en: Please specify unique set of exceptions.
ja: 例外のセットは一意なものを指定してください

en: Please upgrade the pldbgapi extension to 1.1 or above and try again.
ja: pldbgapi 拡張をバージョン1.1以上にアップグレードし、再試行してください

en: Please wait while fetching records...
ja: 行を取得中です。お待ちください...

en: Please wait while we fetch information about the node from the server...
ja: ノードに関する情報をサーバから取得しています。お待ちください...

en: Port
ja: ポート番号

en: Port must be specified.
ja: ポート番号は必須です

en: Position
ja: 位置

en: Post-data
ja: 後データ

en: PostgreSQL Binary Path
ja: PostgreSQL バイナリパス

en: PostgreSQL Catalog
ja: PostgreSQL カタログ

en: PostgreSQL Documentation
ja: PostgreSQL のドキュメント

en: PostgreSQL Help Path
ja: PostgreSQL ヘルプパス

en: PostgreSQL Website
ja: PostgreSQL のウェブサイト

en: Pre-data
ja: 前データ

en: Precision
ja: 精度

en: Precision should not be greater than:
ja: 精度が大きすぎます：

en: Precision should not be less than:
ja: 精度が小さすぎます：

en: Prefer
ja: 優先

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferred?
ja: 優先

en: Prepared Transactions
ja: プリペアードトランザクション

en: Prepared at
ja: 準備

en: Prevent Docking
ja: ドッキングさせない

en: Previous tab
ja: 前のタブ

en: Primary Key
ja: 主キー

en: Primary key
ja: 主キー

en: Primary key?
ja: 主キー

en: Primary?
ja: プライマリ

en: Privilege
ja: 権限

en: Privilege Selection (step 2 of 3)
ja: 権限の選択 (2/3)

en: Privileges
ja: 権限

en: Procedure
ja: プロシージャ

en: Procedure...
ja: プロシージャ...

en: Procedures
ja: プロシージャ

en: Process ID
ja: プロセス ID

en: Prompt to commit/rollback active transactions?
ja: 実行中のトランザクションをコミットするか確認する

en: Prompt to save unsaved data changes?
ja: 未保存のデータを閉じる際に確認する

en: Prompt to save unsaved query changes?
ja: 未保存のクエリを閉じる際に確認する

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties...
ja: プロパティ...

en: Provide at least copy config or parser.
ja: コピーする設定かパーサを選択してください

en: Provider
ja: プロバイダ

en: Public Synonym
ja: パブリックシノニム

en: Public synonym?
ja: パブリックシノニム

en: Python Version
ja: Python のバージョン

en: Queries
ja: クエリ

en: Query
ja: クエリ

en: Query Editor
ja: クエリエディタ

en: Query History
ja: クエリの履歴

en: Query Tool
ja: クエリツール

en: Query Tool -
ja: クエリツール -

en: Query Tool Error
ja: クエリツールエラー

en: Query Tool...
ja: クエリツール...

en: Query info notifier timeout
ja: クエリ情報通知タイムアウト

en: Query returned successfully in %s.
ja: クエリが %s で成功しました

en: Query start
ja: クエリ開始日時

en: Query started at
ja: クエリ開始日時

en: Query tool
ja: クエリツール

en: Quick Links
ja: クリックリンク

en: Quote
ja: 引用符

en: Quote should contain only one character
ja: 引用符は1文字しか指定できません

en: Range
ja: 範囲

en: Range Type
ja: 範囲型

en: Read-only column
ja: 読み取り専用の列

en: Reads
ja: 読み取り

en: Receive function
ja: 受信関数

en: Recorded time
ja: 記録時刻

en: Recover Password
ja: パスワードの修正

en: Referenced
ja: 参照先

en: References
ja: 参照テーブル

en: Referencing
ja: 参照列

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Refresh View
ja: ビューをリフレッシュ

en: Refresh browser tree
ja: ブラウザツリーを再読み込みする

en: Refresh...
ja: 再読み込み...

en: Reindex
ja: REINDEX

en: Relation
ja: リレーション

en: Reload Configuration
ja: 設定を再読み込み

en: Reload server configuration
ja: サーバ設定を再読み込み

en: Relocatable?
ja: 再配置可能

en: Remainder
ja: REMAINDER

en: Remote
ja: リモート

en: Remove Filter Error
ja: フィルタ解除エラー

en: Remove Sort/Filter
ja: ソート/フィルタの解除

en: Remove column definitions?
ja: 列定義を削除しますか？

en: Removing the filter...
ja: フィルタを解除中...

en: Rename File/Folder
ja: ファイル/フォルダの名称変更

en: Renamed successfully.
ja: 名前が変更されました

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Replace
ja: 置換

en: Replace All
ja: すべて置換

en: Replace null values with
ja: NULL 値の表現文字列

en: Require
ja: 必須

en: Required
ja: 必須

en: Required properties are missing.
ja: 必須のプロパティが入力されていません

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Layout
ja: レイアウトを初期化

en: Reset Master Password
ja: マスタパスワードを初期化

en: Reset Password
ja: パスワードのリセット

en: Reset Statistics
ja: 統計をリセット

en: Reset layout
ja: レイアウトを初期化

en: Reset statistics
ja: 統計をリセット

en: Reset the fields on this dialog.
ja: このダイアログの入力欄をリセット

en: Resource Group
ja: リソースグループ

en: Resource Group dropped
ja: リソースグループが削除されました

en: Resource Group...
ja: リソースグループ...

en: Resource Groups
ja: リソースグループ

en: Restore
ja: リストア

en: Restore (%s: %s)
ja: リストア（%s： %s）

en: Restore job created.
ja: リストアジョブが作成されました

en: Restore job creation failed.
ja: リストアジョブの作成に失敗しました

en: Restore job failed.
ja: リストアジョブが失敗しました

en: Restore options
ja: リストアオプション

en: Restore point name
ja: リストアポイント名

en: Restore...
ja: リストア...

en: Restoring backup on the server
ja: サーバのバックアップをリストア中

en: Restoring backup on the server '{0}'
ja: サーバ「{0}」のバックアップをリストア中

en: Restoring backup on the server '{0}'...
ja: サーバ「{0}」のバックアップをリストア中...

en: Restriction
ja: 制限

en: Result
ja: 結果

en: Result copy field separator
ja: 結果コピーのフィールドの区切り文字

en: Result copy quote character
ja: 結果コピーの引用符文字

en: Result copy quoting
ja: 結果コピーの引用符付け

en: Results
ja: 結果

en: Results grid
ja: 結果グリッド

en: Resultset is not updatable.
ja: 更新できない結果セットです

en: Resume Replay of WAL
ja: WAL の適用を再開

en: Retrieving data from the server...
ja: サーバからデータを取得中...

en: Return type
ja: 返り値の型

en: Return type cannot be empty.
ja: 返り値は必須です

en: Returned
ja: 返却

en: Returns a set?
ja: 複数行を返却

en: Role
ja: ロール

en: Role cannot be empty for user %s.
ja: ユーザ %s のロールが入力されていません

en: Role name
ja: ロール名

en: Roles
ja: ロール

en: Roles shown with a check mark have the WITH ADMIN OPTION set.
ja: チェックマークの付いたロールは、WITH ADMIN OPTION が設定されています

en: Rollback
ja: ロールバック

en: Rollbacks
ja: ロールバック

en: Root block no
ja: ルートブロック番号

en: Root certificate
ja: ロール認証

en: Row trigger?
ja: 行トリガ

en: Row(s) deleted.
ja: 行が削除されました

en: Rows (counted)
ja: 行（算出）

en: Rows (estimated)
ja: 行（見積もり）

en: Rule dropped
ja: ルールが削除されました

en: Rule...
ja: ルール...

en: Rules
ja: ルール

en: Run
ja: 実行

en: Run now
ja: いますぐ実行

en: Running Query:
ja: クエリ実行中：

en: Running at
ja: 実行日時

en: Running command:
ja: 実行中のコマンド：

en: Running query...
ja: クエリを実行中...

en: Running...
ja: 実行中...

en: SMTP Socket error: {}
    Your password has not been changed.
ja: SMTP ソケットエラー： {}
    パスワードは変更されませんでした

en: SMTP error: {}
    Your password has not been changed.
ja: SMTP エラー： {}
    パスワードは変更されませんでした

en: SQL Filter
ja: SQL フィルタ

en: SQL help for this object type.
ja: このオブジェクトタイプの SQL ヘルプ

en: SQL state:
ja: SQL 状態：

en: SSH Tunnel
ja: SSH トンネル

en: SSH Tunnel host must be specified.
ja: SSH トンネルホストは必須です

en: SSH Tunnel identity file must be specified.
ja: SSH トンネル識別情報ファイルは必須です

en: SSH Tunnel password for the identity file '{0}' to connect the server "{1}"
ja: サーバ「{1}」に接続するための識別情報ファイル「{0}」に対する SSH トンネルパスワード

en: SSH Tunnel password for the user '{0}' to connect the server "{1}"
ja: サーバ「{1}」に接続するためのユーザ「{0}」に対する SSH トンネルパスワード

en: SSH Tunnel port must be specified.
ja: SSH トンネルポート番号は必須です

en: SSH Tunnel username must be specified.
ja: SSH トンネルユーザ名は必須です

en: SSL Mode
ja: SSLモード

en: SSL compression?
ja: SSL 圧縮

en: SSL mode
ja: SSL モード

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save As
ja: 名前をつけて保存

en: Save changes?
ja: 変更を保存

en: Save data changes
ja: 変更データを保存

en: Save password?
ja: パスワードを保存

en: Save this object.
ja: このオブジェクトを保存

en: Saving data changes was rolled back but the current transaction is still active; previous queries are unaffected.
ja: 保存しようとした変更データはロールバックされましたが、現在のトランザクションはまだ続行中です。今までに実行したクエリへの影響はありません

en: Saving the queries in the file...
ja: ファイル内のクエリを保存中...

en: Saving the updated data...
ja: 更新データを保存中...

en: Scale
ja: スケール

en: Scale should not be greater than %(value)s
ja: 位取りは %(value)s 以下を指定してください

en: Scale should not be less than %(value)s
ja: 位取りは %(value)s 以上を指定してください

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schedule...
ja: スケジュール...

en: Schedules
ja: スケジュール

en: Schedules are specified using a <b>cron-style</b> format.<br/><ul><li>For each selected time or date element, the schedule will execute.<br/>e.g. To execute at 5 minutes past every hour, simply select ‘05’ in the Minutes list box.<br/></li><li>Values from more than one field may be specified in order to further control the schedule.<br/>e.g. To execute at 12:05 and 14:05 every Monday and Thursday, you would click minute 05, hours 12 and 14, and weekdays Monday and Thursday.</li><li>For additional flexibility, the Month Days check list includes an extra Last Day option. This matches the last day of the month, whether it happens to be the 28th, 29th, 30th or 31st.</li></ul>
ja: スケジュールは <b>cron-style</b> 形式で指定します。<br/><ul><li>選択された時刻、日付要素ごとにスケジュールが実行されます。<br/>例： 毎時5分に実行するには、単純に分のリストボックスから「05」を選択します。<br/></li><li>さらにスケジュールを制御したい場合には、1つ以上のフィールドから値を指定します。<br/>例： 月曜日と火曜日の12:05 ～ 14:05に実行するには、分「05」、時「12」「14」、曜日「月曜日」「火曜日」を選択します。</li><li>年月チェックリストに最終日オプションを含めると、さらに柔軟な設定ができます。月の最終日が月によって28日、29日、30日、31日でも、正しく判定されます。</li></ul>

en: Schema
ja: スキーマ

en: Schema cannot be empty.
ja: スキーマは必須です

en: Schema dropped
ja: スキーマが削除されました

en: Schema must be selected.
ja: スキーマは必須です

en: Schema...
ja: スキーマ...

en: Schemas
ja: スキーマ

en: Scratch Pad
ja: スクラッチパッド

en: Search by object type or name
ja: オブジェクトの種類か名前で検索

en: Sections
ja: セクション

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security barrier?
ja: セキュリティバリア

en: Security label
ja: セキュリティラベル

en: Security labels
ja: セキュリティラベル

en: Security of definer?
ja: SECURITY DEFINER

en: Select
ja: 選択

en: Select <b>Local</b> if the job step will execute on the local database server, or <b>Remote</b> to specify a remote database server.
ja: ジョブステップをローカルのデータベースサーバで実行する場合は「<b>ローカル</b>」、リモートのデータベースサーバで実行するには「<b>リモート</b>」を選択します

en: Select All
ja: 全選択

en: Select column
ja: 列を選択

en: Select from list...
ja: 一覧から選択...

en: Select members
ja: メンバの選択

en: Select parser or configuration to copy.
ja: パーサもしくはコピーする設定を選択してください

en: Select the checkbox for roles to include WITH ADMIN OPTION.
ja: WITH ADMIN OPTION を含めるには、ロールにチェックを入れてください

en: Select the column(s)
ja: 列を選択

en: Select the hours...
ja: 時間を選択...

en: Select the minutes...
ja: 分を選択...

en: Select the month days...
ja: 月日を選択...

en: Select the months...
ja: 月を選択...

en: Select the operator class
ja: 演算子クラスを選択

en: Select the weekdays...
ja: 曜日を選択...

en: Select to inherit from...
ja: 継承元を取得...

en: Select token
ja: トークンを選択

en: Select/Deselect All
ja: 全選択/全解除

en: Self time
ja: 自身の実行時間

en: Send function
ja: 送信関数

en: September
ja: 9月

en: Sequence
ja: シーケンス

en: Sequence dropped
ja: シーケンスが削除されました

en: Sequence...
ja: シーケンス...

en: Sequences
ja: シーケンス

en: Sequential scans
ja: シーケンシャルスキャン

en: Sequential tuples read
ja: シーケンシャルタプル読み取り

en: Server
ja: サーバ

en: Server Group
ja: サーバグループ

en: Server Group...
ja: サーバグループ...

en: Server activity
ja: サーバ稼働状況

en: Server configuration reloaded.
ja: サーバ設定を再読み込みしました

en: Server connected.
ja: サーバに接続しました

en: Server could not be disconnected.
ja: サーバへの接続を切断できませんでした

en: Server deleted
ja: サーバが削除されました

en: Server disconnected.
ja: サーバへの接続を切断しました

en: Server group
ja: サーバグループ

en: Server has no active connection for generating statistics.
ja: 統計を生成するための、サーバへの有効な接続がありません

en: Server not found.
ja: サーバが見つかりません

en: Server sessions
ja: サーバセッション

en: Server type
ja: サーバの種類

en: Server...
ja: サーバ...

en: Servers
ja: サーバ

en: Service
ja: サービス

en: Service Unavailable
ja: サービスが利用できません

en: Session statistics refresh rate
ja: セッション統計更新速度

en: Session terminated successfully.
ja: セッションの切断に成功しました

en: Sessions
ja: セッション

en: Set Master Password
ja: マスタパスワードを設定

en: Set auto commit on or off by default in new Query Tool tabs.
ja: 新しいクエリツールのタブで、自動コミットを既定で有効にするか、しないかを指定します

en: Set auto rollback on or off by default in new Query Tool tabs.
ja: 新しいクエリツールのタブで、自動ロールバックを既定で有効にするか、しないかを指定します

en: Set breakpoint
ja: ブレークポイントを設定

en: Setting
ja: 設定

en: Setting the limit on the result...
ja: 結果の上限を設定中...

en: Settings
ja: 設定

en: Show
ja: 表示

en: Show activity?
ja: アクティビティを表示

en: Show buffers?
ja: バッファを表示

en: Show costs?
ja: コストを表示

en: Show graph data points?
ja: グラフデータに点を表示

en: Show graphs?
ja: グラフを表示

en: Show hidden files and folders?
ja: 隠しファイルとフォルダを表示

en: Show mouse hover tooltip?
ja: マウスオーバー時にツールチップを表示

en: Show settings?
ja: 設定を表示

en: Show summary?
ja: 概要を表示

en: Show system objects?
ja: システムオブジェクトを表示

en: Show timing?
ja: 実行時間を表示

en: Signature arguments
ja: 署名引数

en: Single transaction
ja: 単一トランザクション

en: Size
ja: サイズ

en: Size of temporary files
ja: 一時ファイルサイズ

en: Snapshot conflicts
ja: スナップショット競合

en: Sort order
ja: ソート順

en: Sort/Filter
ja: ソート/フィルタ

en: Sort/Filter options
ja: ソート/フィルタのオプション

en: Source type
ja: 変換元のタイプ

en: Source type must be selected.
ja: 変換元のデータ型は必須です

en: Space
ja: スペース

en: Specifies the character that separates columns within each row (line) of the file. The default is a tab character in text format, a comma in CSV format. This must be a single one-byte character. This option is not allowed when using binary format.
ja: ファイルの各行中の列を分ける文字を指定します。デフォルトは、テキスト形式ではタブ文字です。これは単一の1バイト文字でなければなりません。このオプションはバイナリモードでは使うことができません

en: Specifies the character that should appear before a data character that matches the QUOTE value. The default is the same as the QUOTE value (so that the quoting character is doubled if it appears in the data). This must be a single one-byte character. This option is allowed only when using CSV format.
ja: 引用符と一致するデータ文字の前に使う文字を指定します。デフォルトでは引用符と同じです（そのため、引用符がデータ内にあると二重になります）。これは単一の1バイト文字でなければなりません。このオプションは CSV 形式でのみ使うことができます

en: Specifies the quoting character to be used when a data value is quoted. The default is double-quote. This must be a single one-byte character. This option is allowed only when using CSV format.
ja: データ値が引用符付けされているときの引用符を指定します。デフォルトではダブルクォートです。単一の1バイト文字でなければなりません。このオプションは CSV 形式でのみ使うことができます

en: Specifies the string that represents a null value while downloading query results as CSV. You can specify any arbitrary string to represent a null value, with quotes if desired.
ja: CSV でクエリ結果をダウンロードする際、NULL 値を表現するために使う文字列を指定します。引用符を含む、任意の文字列を使用できます

en: Specifies the string that represents a null value. The default is \N (backslash-N) in text format, and an unquoted empty string in CSV format. You might prefer an empty string even in text format for cases where you don't want to distinguish nulls from empty strings. This option is not allowed when using binary format.
ja: NULL 値を表す文字列を指定します。デフォルトは、テキスト形式では \N （バックスラッシュN）、CSV 形式では引用符のない空文字です。NULL と空文字を同じものと見なしたい場合には、テキスト形式でも空文字とすることができます。このオプションはバイナリ形式では使用できません

en: Specifies whether or not to highlight matched braces in the editor.
ja: エディタで対になっている括弧をハイライトするかどうかを指定します

en: Specifies whether or not to insert paired brackets in the editor.
ja: エディタで括弧を挿入するかどうかを指定します

en: Specifies whether or not to insert spaces instead of tabs when the tab key or auto-indent are used.
ja: Tab キー、もしくは自動インデントによるタブの挿入時、代わりにスペースで埋めるかどうかを指定します

en: Specifies whether or not to prompt user to commit or rollback an active transaction on Query Tool exit.
ja: クエリツールを閉じる時、実行中のトランザクションをコミット、もしくはロールバックするかどうか確認します

en: Specifies whether or not to prompt user to save unsaved data on data grid exit.
ja: データグリッドを閉じる時、未保存のデータを保存するかどうか確認します

en: Specifies whether or not to prompt user to save unsaved query on query tool exit.
ja: クエリツールを閉じる時、未保存のクエリを保存するかどうか確認します

en: Specifies whether or not to wrap SQL code in the editor.
ja: エディタ内の SQL を折り返すかどうかを指定します

en: Specify at least one event.
ja: 少なくとも1つのイベントを指定してください

en: Sql Tab
ja: SQL タブ

en: Stack
ja: スタック

en: Start
ja: 初期値

en: Start function
ja: 開始関数

en: Start function must be selected.
ja: 開始関数は必須です

en: Start time
ja: 開始日時

en: Start time must be less than end time
ja: 開始時刻が終了時刻を超えてはいけません

en: Start value cannot be greater than maximum value.
ja: 開始値を最大値より大きくすることはできません

en: Start value cannot be less than minimum value.
ja: 開始値を最小値より小さくすることはできません

en: Started
ja: 開始時刻

en: State
ja: 状態

en: Statistics
ja: 統計情報

en: Status
ja: ステータス

en: Status for the background process '{0}' could not be loaded.
ja: バックエンドプロセス「{0}」の状態を読み込めませんでした

en: Step
ja: ステップ

en: Steps
ja: ステップ

en: Stop Process
ja: プロセスの停止

en: Storage
ja: ストレージ

en: Storage settings
ja: ストレージ設定

en: Storage type
ja: 収納方式

en: Streaming Replication
ja: ストリーミングレプリケーション

en: Strict?
ja: STRICT

en: Subtype
ja: 派生元型

en: Subtype diff function
ja: 派生元型の差分関数

en: Subtype must be defined for range types.
ja: 派生元型は範囲型として定義する必要があります

en: Subtype name cannot be empty.
ja: 派生元型の名称は必須です

en: Subtype operator class
ja: 派生元型の演算子クラス

en: Success
ja: 成功

en: Successfully completed.
ja: 成功しました

en: Successfully run. Total query runtime: %s.
ja: 実行に成功しました。合計クエリ実行時間： %s

en: Summary
ja: 概要

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Superuser privileges are required to
ja: 他のユーザのクエリを

en: Superuser?
ja: スーパーユーザ属性

en: Support function
ja: サポート関数

en: Switch Panel
ja: パネルの切り替え

en: Synonym
ja: シノニム

en: Synonym dropped
ja: シノニムが削除されました

en: Synonym...
ja: シノニム...

en: Synonyms
ja: シノニム

en: System cast?
ja: システムキャスト

en: System column?
ja: システム列

en: System domain?
ja: システムドメイン

en: System function?
ja: システム関数

en: System index?
ja: システムインデックス

en: System package?
ja: システムパッケージ

en: System procedure?
ja: システムプロシージャ

en: System rule?
ja: システムルール

en: System schema?
ja: システムスキーマ

en: System table?
ja: システムテーブル

en: System trigger?
ja: システムトリガ

en: System type?
ja: システム型

en: System view?
ja: システムビュー

en: TOAST table
ja: TOAST テーブル

en: TOAST table size
ja: TOAST テーブルサイズ

en: Tab size
ja: タブの幅

en: Tabbed panel backward
ja: タブ付きパネルを戻す

en: Tabbed panel forward
ja: タブ付きパネルを進める

en: Table
ja: テーブル

en: Table dropped
ja: テーブルが削除されました

en: Table name
ja: テーブル名

en: Table name cannot be empty.
ja: テーブル名は必須です

en: Table owner cannot be empty.
ja: テーブル所有者は必須です

en: Table rows counted: %s
ja: テーブルから %s 行を算出しました

en: Table schema cannot be empty.
ja: スキーマは必須です

en: Table size
ja: テーブルサイズ

en: Table statistics have been reset
ja: テーブル統計がリセットされました

en: Table truncated
ja: テーブルの内容をすべて消去しました

en: Table...
ja: テーブル...

en: Tables
ja: テーブル

en: Tablespace
ja: テーブル空間

en: Tablespace cannot be empty.
ja: テーブル空間は必須です

en: Tablespace conflicts
ja: テーブル空間競合

en: Tablespace dropped
ja: テーブル空間が削除されました

en: Tablespace...
ja: テーブル空間...

en: Tablespaces
ja: テーブル空間

en: Target object
ja: 対象オブジェクト

en: Target object cannot be empty.
ja: 対象オブジェクトは必須です

en: Target relation
ja: 対象リレーション

en: Target schema
ja: 対象スキーマ

en: Target schema cannot be empty.
ja: 対象スキーマは必須です

en: Target type
ja: 変換先のタイプ

en: Target type must be selected.
ja: 変換先のデータ型は必須です

en: Template
ja: テンプレート

en: Template must be selected.
ja: テンプレートを選択する必要があります

en: Template?
ja: テンプレート

en: Temporary files
ja: 一時ファイル

en: Terminate Session?
ja: セッションの切断

en: Terminate the session
ja: セッションを切断

en: Terminated by user.
ja: ユーザにより終了されました

en: The %s "%s" cannot be dropped.
ja: %s 「%s」 を削除できません

en: The ID cannot be changed.
ja: ID は変更できません

en: The SQL below will be executed on the database server to grant the selected privileges. Please click on <b>Finish</b> to complete the process.
ja: 選択された権限を付与するため、データベースサーバ上で、以下の SQL 文が実行されます。<b>完了</b>をクリックし、処理を終了させてください

en: The application has lost the database connection:
ja: アプリケーションのデータベース接続が失われました：

en: The backup format will be PLAIN
ja: バックアップ形式には、平文が使用されます

en: The control above is used to Create/Attach/Detach partitions.<br><ul><li>Create Mode: User will be able to create N number of partitions. Mode switch control is disabled in this scenario.</li><li>Edit Mode: User will be able to create/attach/detach N number of partitions. In attach mode there will be list of suitable tables to be attached.</li></ul>
ja: 上の操作はパーティションを作成、取り付け、取り外しするために使われます<br><ul><li>作成モード： ユーザはN個のパーティションを作成できます。この時点では「モード」の切り替えができません</li><li>編集モード： ユーザはN個のパーティションを作成、取り付け、取り外しできます。取り付けモードでは、取り付けできる適切なテーブルの一覧が表示されます</li></ul>

en: The current transaction is not commited to the database.Do you want to commit or rollback the transaction?
ja: 現在のトランザクションが、まだデータベースにコミットされていません。トランザクションのコミット、もしくはロールバックを行いますか？

en: The current user does not have permission to create the role.
ja: 現在のユーザはロールを作成する権限がありません

en: The current user does not have permission to drop the role.
ja: 現在のユーザはロールを削除する権限がありません

en: The current user does not have permission to update the role.
ja: 現在のユーザはロールを更新する権限がありません

en: The data has been modified, but not saved. Are you sure you wish to discard the changes?
ja: 変更されたデータがありますが、保存されていません。変更を破棄してもよろしいですか？

en: The data has changed. Do you want to save changes?
ja: データが変更されています。保存しますか？

en: The debugger plugin is not enabled. Please add the plugin to the shared_preload_libraries setting in the postgresql.conf file and restart the database server for indirect debugging.
ja: デバッガプラグインが無効です。間接デバッグを行うには、postgresql.conf の shared_preload_libraries 設定にプラグインを追加して、データベースサーバを再起動してください

en: The debugger plugin is not enabled. Please create the pldbgapi extension in this database.
ja: デバッガプラグインが無効です。pldbgapi 拡張をデータベースに作成してください

en: The default partition can store rows that do not fall into any existing partition’s range or list.
ja: デフォルトパーティションには、既存のパーティションすべての範囲やリストに一致しない行を収納できます

en: The email address %s already exists.
ja: メールアドレス %s がすでに存在します

en: The font size to use for the SQL text boxes and editors. The value specified is in "em" units, in which 1 is the default relative font size. For example, to increase the font size by 20 percent use a value of 1.2, or to reduce by 20 percent, use a value of 0.8. Minimum 0.1, maximum 10.
ja: SQL テキストボックスやエディタに表示するフォントの大きさを「em」単位で指定します。1 がデフォルトの相対的な大きさで、100パーセントを意味します。つまり、1.2 で20パーセント大きくなり、0.8 で20パーセント小さくなります。0.1 から 10 の範囲の値を指定できます

en: The function/procedure cannot be debugged
ja: 関数/プロシージャがデバッグできません

en: The length of time to display the query info notifier after execution has completed. A value of -1 disables the notifier and a value of 0 displays it until clicked. Values greater than 0 display the notifier for the number of seconds specified.
ja: クエリの実行が完了した際に出現する、情報通知を表示する時間を指定します。-1 にすると通知は無効化され、0 にするとクリックされるまで表示します。0 よりも大きい値は、通知を表示する秒数となります

en: The maximum number of history rows to show on the Statistics tab for pgAgent jobs
ja: 統計タブに表示する pgAgent ジョブ履歴の最大行数

en: The number of seconds between connection/transaction status polls.
ja: 接続・トランザクション状態の同期させる間隔を秒単位で指定します

en: The number of seconds between graph samples.
ja: グラフデータをサンプリングする間隔（秒）

en: The number of spaces per tab. Minimum 2, maximum 8.
ja: タブをいくつのスペースとするかを指定します（最小 2、最大 8）

en: The process has already been started.
ja: プロセスはすでに開始しています

en: The process has already finished and cannot be restarted.
ja: 処理はすでに完了していて再開することはできません

en: The query executed did not return any data.
ja: クエリを実行しましたが、データが取得されませんでした

en: The saved password cleared successfully.
ja: 保存されたパスワードは消去されました

en: The session is already in idle state.
ja: セッションはすでにアイドル状態です

en: The specified FTS configuration could not be found.
ja: 指定された全文検索設定ノードが見つかりませんでした

en: The specified FTS dictionary could not be found.
ja: 指定された全文検索辞書が見つかりませんでした

en: The specified FTS parser could not be found.
ja: 指定された全文検索パーサノードが見つかりませんでした

en: The specified FTS template could not be found.
ja: 指定された全文検索テンプレートノードが見つかりませんでした

en: The specified cast object could not be found.
ja: 指定されたキャストオブジェクトが見つかりませんでした

en: The specified check constraint could not be found.
ja: 指定された検査制約が見つかりませんでした

en: The specified column could not be found.
ja: 指定された列が見つかりませんでした

en: The specified compound trigger could not be found.
ja: 指定された複合トリガが見つかりませんでした

en: The specified constraint could not be found.
ja: 指定された制約が見つかりませんでした

en: The specified database could not be found.
ja: 指定されたデータべースが見つかりませんでした

en: The specified domain constraint could not be found.
ja: 指定されたドメイン制約が見つかりませんでした

en: The specified domain could not be found.
ja: 指定されたドメインが見つかりませんでした

en: The specified event trigger could not be found.
ja: 指定されたイベントトリガが見つかりませんでした

en: The specified exclusion constraint could not be found.
ja: 指定された排他制約が見つかりませんでした

en: The specified extension could not be found.
ja: 指定された拡張が見つかりませんでした

en: The specified foreign data wrapper could not be found.
ja: 指定された外部データラッパが見つかりませんでした

en: The specified foreign key could not be found.
ja: 指定された外部キー制約が見つかりませんでした

en: The specified foreign server could not be found.
ja: 指定された外部サーバが見つかりませんでした

en: The specified foreign table could not be found.
ja: 指定された外部サーバが見つかりませんでした

en: The specified function could not be found.
ja: 指定された関数ノードが見つかりませんでした

en: The specified index could not be found.
ja: 指定されたインデックスが見つかりませんでした

en: The specified package could not be found.
ja: 指定されたパッケージが見つかりませんでした

en: The specified partition could not be found.
ja: 指定されたパーティションが見つかりませんでした

en: The specified partitioned table could not be found.
ja: 指定されたパーティションテーブルが見つかりませんでした

en: The specified resource group could not be found.
ja: 指定されたリソースグループが見つかりませんでした

en: The specified resource group could not be found.
ja: 指定されたリソースグループが見つかりませんでした

en: The specified rule could not be found.
ja: 指定されたルールが見つかりませんでした

en: The specified schema could not be found.
ja: 指定されたスキーマが見つかりませんでした

en: The specified sequence could not be found.
ja: 指定されたシーケンスが見つかりませんでした

en: The specified server could not be found.
    Does the user have permission to access the server?
ja: 指定されたサーバが見つかりませんでした
    サーバへのアクセス権限を確認してください

en: The specified server group already exists.
ja: 指定されたサーバグループはすでに存在します

en: The specified server group cannot be deleted.
ja: 指定されたサーバグループは削除できません

en: The specified server group could not be found.
ja: 指定されたサーバグループが見つかりませんでした

en: The specified server group with id# {0} could not be found.
ja: 指定された ID# {0} のサーバグループが見つかりませんでした

en: The specified synonym could not be found.
ja: 指定されたシノニムが見つかりませんでした

en: The specified table could not be found.
ja: 指定されたテーブルが見つかりませんでした

en: The specified table could not be found.
ja: 指定されたテーブルが見つかりませんでした

en: The specified tablespace could not be found.
ja: 指定されたテーブル空間が見つかりませんでした

en: The specified trigger could not be found.
ja: 指定されたトリガが見つかりませんでした

en: The specified type could not be found.
ja: 指定されたデータ型が見つかりませんでした

en: The specified user mapping could not be found.
ja: 指定されたユーザマッピングが見つかりませんでした

en: The specified view could not be found.
ja: 指定されたビューが見つかりませんでした

en: The text has changed. Do you want to save changes?
ja: テキストが変更されています。保存しますか？

en: There was an error renaming the file:
ja: ファイル名変更の際にエラーが発生しました：

en: This URL cannot be called directly.
ja: このURLは直接呼び出せません

en: This URL cannot be requested directly.
ja: この URL は直接呼び出せません

en: This feature has not been implemented for object type '{0}'.
ja: この機能はオブジェクト型「{0}」に対しては実装されていません

en: This is required to unlock saved passwords and reconnect to the database server(s).
ja: これは保存されたパスワードを解除し、データベースサーバへ再接続するために必要です

en: This object cannot be deleted.
ja: このオブジェクトは削除できません

en: This object is not user editable.
ja: このオブジェクトをユーザが編集することはできません

en: This query was generated by pgAdmin as part of a "Save Data" operation
ja: このクエリは pgAdmin が「データを保存」操作の一環として生成したものです

en: This query was generated by pgAdmin as part of a "View/Edit Data" operation
ja: このクエリは pgAdmin が「データの閲覧/編集」操作の一環として生成したものです

en: This user cannot be deleted.
ja: このユーザは削除できません

en: This will be used to secure and later unlock saved passwords and other credentials.
ja: パスワードや認証情報を保存・解除する際に、このマスタパスワードが使用されます

en: This will remove all of your query history from this and other sessions for this database.
ja: このデータベースを使用する、すべてのセッションのクエリ履歴が削除されます

en: This will remove all the saved passwords. This will also remove established connections to the server and you may need to reconnect again. Do you wish to continue ?
ja: これにより、保存されたパスワードはすべて削除されます。また、サーバへの接続もすべて切断されるので、必要に応じて接続し直さなければなりません。続行しますか？

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time
ja: 時刻

en: Times
ja: 時刻

en: Timing
ja: 実行時間

en: To
ja: TO

en: Toast blocks hit
ja: TOAST ブロックヒット

en: Toast blocks read
ja: TOAST ブロック読み取り

en: Toast index blocks hit
ja: TOAST インデックスブロックヒット

en: Toast index blocks read
ja: TOAST インデックスブロック読み取り

en: Toast table size
ja: TOAST テーブルサイズ

en: Toggle case of selected text
ja: 選択中テキストの大文字小文字変換

en: Toggle navigation
ja: ナビゲーションを切り替え

en: Token
ja: トークン

en: Token cannot be empty.
ja: トークンは必須です

en: Tokens
ja: トークン

en: Tools
ja: ツール

en: Tools main menu
ja: ツールメニュー

en: Total
ja: 合計

en: Total time
ja: 合計時間

en: Transaction ID not found in the session.
ja: トランザクション ID がセッション内に見つかりませんでした

en: Transaction status check failed.
ja: トランザクション状態を確認できませんでした

en: Transaction throughput refresh rate
ja: トランザクションスループット更新速度

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Transactions per second
ja: 秒間トランザクション

en: Transition
ja: 遷移

en: Tree level
ja: ツリーレベル

en: Trigger
ja: トリガ

en: Trigger Functions
ja: トリガ関数

en: Trigger code cannot be empty.
ja: トリガコードは必須です

en: Trigger enabled?
ja: トリガを有効化

en: Trigger function
ja: トリガ関数

en: Trigger function cannot be empty.
ja: トリガの関数は必須です

en: Trigger function...
ja: トリガ関数...

en: Trigger functions
ja: トリガ関数

en: Trigger is dropped
ja: トリガが削除されました

en: Trigger(s) have been disabled
ja: トリガが無効化されました

en: Trigger(s) have been enabled
ja: トリガが有効化されました

en: Trigger...
ja: トリガ...

en: Triggers
ja: トリガ

en: Truncate
ja: 消去

en: Truncate Cascade
ja: 強制消去

en: Truncate Table
ja: テーブル内容の全消去

en: Trusted?
ja: 信用

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Tunnel host
ja: トンネルホスト

en: Tunnel port
ja: トンネルポート番号

en: Tuple
ja: タプル

en: Tuple count
ja: タプル数

en: Tuple length
ja: タプルの長さ

en: Tuple percent
ja: タプルの割合

en: Tuples HOT updated
ja: 更新されたタプル（HOT）

en: Tuples deleted
ja: 削除されたタプル

en: Tuples fetched
ja: 取得されたタプル

en: Tuples in
ja: 書き込み行数

en: Tuples in refresh rate
ja: 書き込み行数の更新速度

en: Tuples inserted
ja: 挿入されたタプル

en: Tuples out
ja: 読み取り行数

en: Tuples out refresh rate
ja: 読み取り行数の更新速度

en: Tuples returned
ja: 返却されたタプル

en: Tuples updated
ja: 更新されたタプル

en: Type
ja: タイプ

en: Type cannot be empty.
ja: データ型は必須です

en: Type dropped
ja: データ型が削除されました

en: Type of objects
ja: オブジェクトの種類

en: Type...
ja: データ型...

en: Types
ja: データ型

en: Typmod in function
ja: Typmod 入力関数

en: Typmod out function
ja: Typmod 出力関数

en: Unable to connect to server:
    
    %s
ja: サーバに接続できません：
    
    %s

en: Unable to fetch the arguments from server
ja: サーバから引数を取得できませんでした

en: Unable to fetch the database objects
ja: データベースオブジェクトを取得できませんでした

en: Unable to fetch the {} objects
ja: {} オブジェクトを取得できませんでした

en: Unable to kill the background process '{0}'
ja: バックエンドプロセス「{0}」を終了できませんでした

en: Unable to set the arguments on the server
ja: サーバに引数を設定できませんでした

en: Unauthorized request.
ja: 認証されていない要求です

en: Unimplemented method ({0}) for this url ({1})
ja: この URL （{1}）ではメソッド（{0}）が実装されていません

en: Unindent Selection (Shift+Tab)
ja: 選択箇所のインデントを解除 (Shift+Tab)

en: Unique
ja: 一意

en: Unique Constraint
ja: 一意性制約

en: Unique constraint
ja: 一意性制約

en: Unique?
ja: 一意

en: Unit
ja: 単位

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Backup
ja: 不明なバックアップ

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unlock Saved Passwords
ja: 保存されたパスワードを解除

en: Unlogged table data
ja: ログを取らないテーブルデータ

en: Unlogged?
ja: ログなし

en: Unsaved changes
ja: 保存されていない変更

en: Unselect All
ja: 全解除

en: Unsupported geometries not rendered.
ja: 未対応の幾何データは描画されません

en: Update catalog?
ja: カタログ更新属性

en: Updated the next runtime to now.
ja: 次回実行時間を現在に更新しました

en: Updates
ja: 更新

en: Use Column Inserts
ja: 列名付き INSERT を使用

en: Use Default?
ja: デフォルト値を使用

en: Use Insert Commands
ja: INSERT コマンドを使用

en: Use SET SESSION AUTHORIZATION
ja: SET SESSION AUTHORIZATION を使用

en: Use SSH tunneling
ja: SSH トンネリングを使用

en: Use spaces?
ja: スぺースを使用

en: User
ja: ユーザ

en: User '%s' saved.
ja: ユーザ「%s」が保存されました

en: User Management
ja: ユーザ管理

en: User Mapping
ja: ユーザマッピング

en: User Mapping dropped
ja: ユーザマッピングが削除されました

en: User Mapping...
ja: ユーザマッピング...

en: User Mappings
ja: ユーザマッピング

en: User can create multiple partitions while creating new partitioned table. Operation switch is disabled in this scenario.
ja: ユーザは、新しいパーティションテーブルを作成する際に、複数のパーティションを作成できます。この時点では「処理」の切り替えができません

en: User can create/attach/detach multiple partitions. In attach operation user can select table from the list of suitable tables to be attached.
ja: ユーザは、複数のパーティションを作成・取り付け・取り外しできます。取り付ける際にユーザは、適切なテーブルの一覧から、取り付けるテーブルを選択できます

en: User can select any column from the list of available columns.
ja: ユーザは、利用できる列の一覧から、任意の列を選択できます

en: User can specify expression to create partition key.
ja: ユーザは、パーティションキーを作成するための式を指定できます

en: User deleted.
ja: ユーザが削除されました

en: User language
ja: ユーザ言語

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username must be specified.
ja: ユーザ名は必須です

en: Users
ja: ユーザ

en: Utility not found
ja: ユーティリティが存在しません

en: VACUUM ({0})
ja: VACUUM （{0}）

en: Vacuum
ja: VACUUM

en: Vacuum counter
ja: バキューム回数

en: Valid?
ja: 有効

en: Validate check constraint
ja: 検査制約を有効化

en: Validate foreign key
ja: 外部キーを有効化

en: Validate?
ja: 検証

en: Validated?
ja: 検証済

en: Validation Error
ja: 検証エラー

en: Validator
ja: 検証

en: Validator function
ja: 検証関数

en: Value
ja: 値

en: Value cannot be empty.
ja: 値は必須です

en: Value deposited successfully
ja: 値が保存されました

en: Variable?
ja: 変数

en: Variables
ja: 変数

en: Verbose
ja: 詳細

en: Verbose Messages
ja: 詳細メッセージ

en: Verbose messages
ja: 詳細メッセージ

en: Verbose output?
ja: 詳細出力

en: Version
ja: バージョン

en: View
ja: ビュー

en: View Data
ja: データを表示

en: View as grid
ja: グリッドで表示

en: View as table
ja: テーブルで表示

en: View data
ja: データの参照

en: View dropped
ja: ビューが削除されました

en: View refreshed
ja: ビューがリフレッシュされました

en: View refreshed successfully
ja: ビューを正常に更新しました

en: View the active session details
ja: 有効セッションの詳細情報を表示

en: View...
ja: ビュー...

en: View/Edit Data
ja: データの閲覧/編集

en: View/Edit Data -
ja: データを表示/編集 -

en: Views
ja: ビュー

en: Visibility
ja: 閲覧可能

en: Volatility
ja: 動作属性

en: WAL replay paused
ja: WAL の適用を一時停止しました

en: Wait event
ja: 待機イベント

en: Wait event name
ja: 待機イベント名

en: Wait event type
ja: 待機イベントの種類

en: Waiting for another session to invoke the target...
ja: 対象を実行するために新しく接続しようとしています...

en: Waiting for the query to complete...
ja: クエリの完了を待機しています...

en: Waiting?
ja: 待機中

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Week Days
ja: 曜日

en: Week days
ja: 曜日

en: Welcome
ja: ようこそ

en: When
ja: 条件

en: When set to True, keywords wont be highlighted and code folding will be disabled. Plain text mode will improve editor performance with large files.
ja: True の場合、キーワードが強調表示されなくなり、コードを折り畳むこともできなくなりますが、巨大なファイルを扱う際のパフォーマンスが向上します

en: Window?
ja: ウィンドウ

en: With OID(s)
ja: OID 付き

en: With comments?
ja: コメントあり

en: With constraints?
ja: 制約あり

en: With data
ja: データあり

en: With data (concurrently)
ja: データあり（同時実行）

en: With data?
ja: データあり

en: With default values?
ja: デフォルト値あり

en: With indexes?
ja: インデックスあり

en: With no data
ja: データなし

en: With no data (concurrently)
ja: データなし（同時実行）

en: With storage?
ja: ストレージあり

en: Would you like to reconnect to the database?
ja: データベースに再接続しますか？

en: XID (target)
ja: XID （対象）

en: Xact committed
ja: コミットしたトランザクション

en: Xact rolled back
ja: ロールバックしたトランザクション

en: Xact start
ja: トランザクション開始日時

en: You are currently running version {0} of {1}, however the current version is {2}.
ja: 現在 {1} のバージョン{0}を実行中ですが、最新バージョンは{2}です

en: You are not allowed to
ja: 主要のアクティブセッションを

en: You cannot
ja: バックグラウンドワーカプロセスは

en: You must be a superuser to set a global breakpoint and perform indirect debugging.
ja: グローバルなブレークポイントを設定したり間接デバッグの実行をするには、スーパーユーザでなければなりません

en: You must specify at least one column.
ja: 少なくとも1つの列を指定してください

en: You must specify column name.
ja: 列名を指定しなければなりません

en: advanced
ja: 詳細

en: cancel
ja: キャンセル

en: index_constraint
ja: インデックス制約

en: is not defined in package body.
ja: はパッケージボディに定義されていません

en: label
ja: ラベル

en: logo
ja: ロゴ

en: name
ja: 名称

en: no
ja: No

en: pgAdmin 4 login
ja: pgAdmin 4 ログイン

en: pgAdmin Website
ja: pgAdmin のウェブサイト

en: pgAdmin is an Open Source administration and management tool for the PostgreSQL database. It includes a graphical administration interface, an SQL query tool, a procedural code debugger and much more. The tool is designed to answer the needs of developers, DBAs and system administrators alike.
ja: pgAdmin はオープンソースで開発されている、PostgreSQL データベース用の管理ツールです。グラフィカルな管理インタフェース、SQL クエリツール、手続き言語コードのデバッガなど、数多くの機能を備えています。このツールは開発者、データベース管理者、システム管理者などのニーズに応えられるように設計されました。

en: pgAgent Job
ja: pgAgent ジョブ

en: pgAgent Job Scheduler
ja: pgAgent ジョブスケジューラ

en: pgAgent Job...
ja: pgAgent ジョブ...

en: pgAgent Jobs
ja: pgAgent ジョブ

en: rule
ja: ルール

en: seconds
ja: 秒

en: terminate
ja: 終了

en: vXID (owner)
ja: vXID （所有者）

en: vXID (target)
ja: vXID （対象）

en: yes
ja: Yes

en: {0} dropped.
ja: {0} が削除されました

en: ⁃ If the connection was idle it may have been forcibly disconnected.
ja: ・ 接続がアイドル状態だったために、強制的に切断させられた

en: ⁃ The application server or database server may have been restarted.
ja: ・ アプリケーションサーバか、データベースサーバが再起動された

en: ⁃ The user session may have timed out.
ja: ・ ユーザのセッションがタイムアウトになった
